Xarici İşlər Nazirliyinin altılıq ölkələri və İran İslam Respublikası arasında imzalanmış Birgə Hərtərəfli Fəaliyyət Planının həyata keçirilməsinə dair bəyanatı
19 yanvar 2016 04:59
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi altılıq ölkələri (ABŞ, Almaniya, Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Krallığı, Çin, Fransa, Rusiya Federasiyası) və İran İslam Respublikası arasında Avropa İttifaqının iştirakı ilə 14 iyul 2015-ci ildə imzalanmış Birgə Hərtərəfli Fəaliyyət Planının həyata keçirilməsini alqışlayır. Bu irəliləyişin əldə olunmasında bütün tərəflərin nümayiş etdirdikləri qətiyyət və əzmi təqdir edirik.
Ümid edirik ki, razılaşmanın həyata keçirilməsi istiqamətində atılan addımlar region və onun hüdudlarından kənarda sülh, təhlükəsizlik və sabitliyin inkişafı naminə regional və beynəlxalq əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar yaradacaqdır.
Biz həmçinin, bu nailiyyət münasibətilə dost və qonşu İran xalqını təbrik edir və bu müsbət prosesin Azərbaycan Respublikası və İran İslam Respublikası arasında qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlığın daha da inkişafına əlavə təkan verəcəyinə əminliyimizi bildiririk.

Statement of the Ministry of Foreign Affairs on the implementation of Joint Comprehensive Plan of Action signed between six countries and Islamic Republic of Iran
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan welcomes the implementation of Joint Comprehensive Plan of Action signed between six countries (China, France, Germany, Russian Federation, United Kingdom and United States) and Islamic Republic of Iran with participation of European Union on July 14, 2015. We commend the dedication and determination of all sides in achieving this progress.
We stand hopeful that the efforts undertaken towards the implementation of this agreement will create new opportunities for regional and international cooperation to promote the peace, security and stability in the region and beyond.
We also extend our heartfelt congratulations to the friendly and neighborly people of Iran on the occasion of this achievement and remain assured that this positive process will give an additional impetus to further development of mutually beneficial partnership between the Republic of Azerbaijan and Islamic Republic of Iran.