Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunmuş səfirini qəbul edib
10 oktyabr 2015 03:33
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunmuş səfiri Məhəmməd Əhməd Hamil Əl-Qubeysini qəbul edib.
Görüşdə səfir Məhəmməd Əhməd Hamil Əl-Qubeysi etimadnaməsinin surətini nazir Elmar Məmmədyarova təqdim etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov BƏƏ-nin xarici işlər naziri Şeyx Abdulla bin Zayed Əl Nəhyana salamlarının çatdırılmasını xahiş edərək ölkələrimiz arasında siyasi əlaqələrin inkişafının məmnunluq doğurduğunu vurğuladı. Nazir BMT və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı daxil olmaqla, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində BƏƏ-nin Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə əlaqədar daim nümayiş etdirdiyi ədalətli mövqeyinin və iki ölkə arasında çoxtərəfli formatlarda qarşılıqlı dəstəyin yüksək qiymətləndirildiyini nəzərə çatdırdı. O, iki ölkə arasındakı siyasi əlaqələrin ruhuna uyğun olaraq, iqtisadiyyat, ticarət, turizm, sərmayələr və digər qarşılıqlı maraq doğuran sahələrdə əməkdaşlıq üçün əlverişli imkanların olduğunu bildirdi. Turizm sahəsində əməkdaşlığın təşviq edilməsi üçün qarşılıqlı şəkildə viza sisteminin sadələşdirilməsi istiqamətində iş aparıldığını qeyd etdi.
Səfir ölkəsinin xarici işlər naziri Şeyx Abdulla bin Zayed Əl Nəhyanın ən səmimi salamları və xoş arzularını çatdırdı. İki ölkə arasında siyasi dialoqun və mütəmadi əsasda aparılan siyasi məsləhətləşmələrin, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq və qarşılıqlı dəstəyin təqdirəlayiq hal olduğunu dedi. O, fəaliyyəti dövründə Azərbaycan və BƏƏ arasında ticarət dövriyyəsinin, turist axınının artırılması və sərmayələrin təşviq edilməsi üçün səylərini əsirgəməyəciyini diqqətə çatdırdı.
Nazir Elmar Məmmədyarov səfir Məhəmməd Əhməd Hamil Əl-Qubeysiyə diplomatik fəaliyyətində uğurlar arzu etdi.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the newly appointed Ambassador of United Arab Emirates to the Republic of Azerbaijan
10 October 2015 03:33
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Mohamad Ahmed Hamil Al-Qubaisi, the newly appointed Ambassador of United Arab Emirates (UAE) to the Republic of Azerbaijan.
During the meeting Ambassador Mohamad Ahmed Hamil Al-Qubaisi presented a copy of his credentials to Foreign Minister Elmar Mammadyarov.
Minister Elmar Mammadyarov asked to convey his greetings to Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan, Foreign Minister of UAE and expressed his satisfaction with the development of political relations between the two countries. Minister extended his appreciation for the just and fair position of UAE on Armenia-Azerbaijan conflict within the international organizations, including the United Nations and the Organization of Islamic Cooperation. Along with that Minister stressed the importance of mutual support between the two countries within multilateral formats. Furthermore, he underlined the favorable opportunities for promotion of cooperation in the fields of economy, trade, tourism, investments and other areas of mutual interest in the spirit of political ties binding the two countries. Minister also pointed out the mutual facilitation of visa regime to enable promotion of the tourism cooperation.
Ambassador conveyed UAE Foreign Minister Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan’s warm greetings and best wishes. He commended the political dialogue and regular political consultations between the two countries, as well as the cooperation and mutual support within the nternational organizations. He underlined that he would spare no efforts to increase the trade turnover and tourist flow and promote investments between Azerbaijan and UAE during his diplomatic mission.
During the meeting the importance of high-level reciprocal visits was also emphasized for the development of bilateral relations.