Mətbuat şərhi 12 may 2016 05:59
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Almaniya Kanslerinin xarici əlaqələr və təhlükəsizlik siyasəti məsələləri üzrə müşaviri Kristof Hoysqenlə görüşüb
12 may 2016 05:59
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Almaniya Federativ Respublikasının Kansleri Anqela Merkelin xarici əlaqələr və təhlükəsizlik siyasəti məsələləri üzrə müşaviri Kristof Hoysqenlə görüşüb.
11 may 2016-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Almaniya Federativ Respublikasına işgüzar səfər edib.
Səfər çərçivəsində nazir Elmar Məmmədyarov AFR Kansleri Anqela Merkelin xarici əlaqələr və təhlükəsizlik siyasəti məsələləri üzrə müşaviri, həmçinin Kansler Administrasiyasının Xarici, təhlükəsizlik və inkişaf siyasəti üzrə İdarəsinin rəisi Kristof Hoysqenlə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan-Almaniya və Azərbaycan-Avropa İttifaqı münasibətləri, enerji əməkdaşlığı, TAP və TANAP layihələri, iqtisadi əməkdaşlıq, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi, beynəlxalq və regional məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə dair son vəziyyətlə bağlı məlumat verərək, Ermənistan silahlı qüvvələrinin hərbi əməliyyatlar zamanı azərbaycanlı mülki əhaliyə qarşı yönəlmiş müharibə cinayətləri törətməsi və bu fonda Ermənistan tərəfinin təxribat xarakterli bəyanatlar verməsini vurğulayıb, münaqişənin həlli prosesində ATƏT-in fəallıq göstərməsinin vacibliyini qeyd edib və bu xüsusda, Almaniyanın ATƏT-ə sədrliyi dövründə töhfə verə biləcəyinə ümidvar olduğunu ifadə edib.
Görüşdə iki dövlət arasında mövcud olan siyasi dialoq və iqtisadi əməkdaşlığın yüksək səviyyəsindən məmnunluq ifadə edilib, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Almaniyaya son iki ildəki səfərlərinin dövlətlərimiz arasında münasibətlərin inkişafına mühüm töhfə verdiyi vurğulanıb.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Christoph Heusgen, the foreign and security policy advisor of the Chancellor of Germany
12 May 2016 05:59
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Christoph Heusgen, the foreign and security policy advisor of Angela Merkel, Chancellor of the Federal Republic of Germany.
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov paid a working visit to the Federal Republic of Germany on May 11, 2016.
On the sidelines of his visit, Minister Elmar Mammadyarov met with Christoph Heusgen, the foreign and security policy advisor of Angela Merkel, Chancellor of the Federal Republic of Germany and head of the Chancellery directorate responsible for foreign, security and international development policy.
During the meeting, the sides exchanged their views on the Azerbaijan-Germany and Azerbaijan-European Union relations, energy cooperation, TAP and TANAP projects, economic cooperation, Armenia-Azerbaijan conflict, international and regional issues.
Briefing about the current situation on the Armenia-Azerbaijan conflict, Minister Elmar Mammadyarov stressed that the armed forces of Armenia committed war crimes against Azerbaijani civilians during military operations and the Armenian side made provocative statements on that. Elmar Mammadyarov also underlined the importance of OSCE’s being more active in the resolution process of the conflict and expressed his hope for the Germany’s contribution during its chairmanship of the OSCE, in this regard.
At the meeting, the sides expressed satisfaction with the current level of political dialogue and economic cooperation between the two states and emphasized that the President of the Republic of Azerbaijan, H.E. Mr. Ilham Aliyev’s visits to Germany during the last two years contributed to the development of relations between Azerbaijan and Germany.