Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Alman Xarici Siyasət Cəmiyyətində Azərbaycanın xarici siyasətinə dair məruzə ilə çıxış edib
12 may 2016 21:10
Almaniya Federativ Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov bu ölkənin beynəlxalq məsələlər üzrə aparıcı beyin mərkəzlərindən olan Alman Xarici Siyasət Cəmiyyətində “Azərbaycan və onun qonşuluğu. Xarici və təhlükəsizlik siyasətinin çağırışları” başlıqlı geniş məruzə ilə çıxış edib.
Nazir Elmar Məmmədyarov çıxışında Azərbaycanın regionda sabitliyin, inkişafın, regional əməkdaşlığın və beynəlxalq tərəfdaşlığın təmin edilməsində rolu, Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən irimiqyaslı regional layihələrin iqtisadi və geosiyasi əhəmiyyəti, Azərbaycanın tarazlaşdırılmış xarici siyasəti, eləcə də Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi barədə geniş məlumat verib.
Nazir Elmar Məmmədyarov beynəlxalq təşkilatların münaqişə ilə bağlı müvafiq qətnamə və qərarlarını qeyd edərək, Ermənistanın beynəlxalq ictimaiyyətin işğala son qoymaq çağırışlarına məhəl qoymadığını, əksinə son zamanlar cəbhə xəttinə yaxın yerləşən azərbaycanlı mülki əhaliyə qarşı hücumları artırdığını və beynəlxalq humanitar hüquq normalarını açıq-aşkar pozduğunu bildirib. Nazir son zamanlar Ermənistanın təxribat xarakterli bəyanatlar verdiyini də diqqətə çatdırıb.
Daha sonra nazir Elmar Məmmədyarov tədbir iştirakçılarının suallarını cavablandırıb.
Bütövlükdə 150-yə qədər iştirakçının qatıldığı tədbirdə Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin və Almaniya Bundestaqının deputatları, Almaniyanın dövlət orqanlarının təmsilçiləri, bu ölkənin siyasi, elm və mədəniyyət xadimləri, xarici ölkə diplomatları, mətbuat təmsilçiləri və tələbələr iştirak ediblər.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov delivered a speech on foreign policy of Azerbaijan at the German Council on Foreign Relations
12 May 2016 21:10
On the sidelines of his working visit to the Federal Republic of Germany, Foreign Minister Elmar Mammadyarov delivered a speech on “Azerbaijan and its neighborhood. Challenges of foreign and security policy” at the German Council on Foreign Relations, one of the leading think-tanks of this country on international relations.
In his speech Minister Elmar Mammadyarov briefed the audience on the role of Azerbaijan in ensuring stability and development in the region, regional cooperation and international partnership, as well as economical and geopolitical importance of large-scale regional projects implemented with the initiative and participation of Azerbaijan and Armenia-Azerbaijan conflict.
Noting the relevant resolutions and decisions of international organizations on the conflict, Minister Elmar mammadyarov stated that Armenia ignores the calls of international community to cease the occupation. On the contrary, it intensified attacks against Azerbaijani civilians populated along the line of contact recently and blatantly violated the norms of international humanitarian law. Minister also mentioned the recent provocative statements of Armenia.
Furthermore, Minister Elmar Mammadyarov answered the questions of participants.
Around 150 people, including MPs of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan and the German Bundestag, representatives of government agencies of Germany, political and cultural figures, foreign diplomats, media representatives and students attended the event.