Mətbuat şərhi 29 may 2015 23:14
Xarici işlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının xarici işlər nazirləri şurasının 42-ci sessiyasında çıxışı
29 may 2015 23:14
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının xarici işlər nazirləri şurasının 42-ci sessiyasında çıxışı
27-28 may 2015-ci il, Küveyt
Mən bizim sessiyanın yüksək səviyyədə təşkilinə və səmimi qonaqpərvərliyə görə Küveyt dövlətinin hökumətinə səmimi təşəkkürümü bildirmək istərdim. Mən həmçinin Xarici İşlər Nazirləri Şurasına sədrliyi zamanı öhdəliklərə sadiqliyinə və qüsursuz işinə görə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığına öz dərin təşəkkürümüzü çatdırıram.
Dünyamızın və xüsusilə də müsəlman ölkələrinin hazırda qarşılaşdığı əsas çağırışları nəzərə alaraq, “Tolerantlığın gücləndirilməsi və terrorizmdən imtina edilməsinə ortaq baxış” haqqında sessiyamız çox aydın mesajlar çatdırmalı və İƏT çərçivəsində İslam dini haqqında məlumatlılığın artırılması üzrə səylərin gücləndirilməsi, eləcə də, müxtəlif dinlər və mədəniyyətlər arasında qarşılıqlı anlaşmanın təşviqinə töhfə verməlidir.
Sonuncu iclasımızdan keçən dövr ərzində Pakistanın Peşəvər məktəbindəki qətliam, Nigeriyada Boko Haram qəddarlığı, Parisdə qəddar qətllər və İŞİD tərəfindən törədilən vəhşiliklər, həmçinin Səudiyyə Ərəbistanı Krallığındakı məsciddə baş vermiş son olaylar kimi kədərli və faciəli hadisələrin şahidi olmuşuq. Bu mənfur əməllərin icraçılarının dini təhrif edərək öz qeyri-insani məqsədləri üçün istifadə etmələri dərin təəssüf hissi doğurur. Nəticədə, bu əməllərin hamısı İslam dininin dünyanın bəzi hissələrində yanlış başa düşülməsinə gətirib çıxarır. İslam bütün etiqadların insanları arasında sülhü və qarşılıqlı anlaşmanı təşviq edən dindir və dini mənsubiyyətindən asılı olmayaraq istənilən insana qarşı zorakılıq və təcavüzün bütün formalarını qəti şəkildə qadağan edir.
Azərbaycan Respublikası daim dinlərin nüfuzuna xələl gətirilməsi və dini zəmində nifrətin alovlandırılmasına qarşı mübarizəyə çağırmışdır. Azərbaycan beynəlxalq sülhə və təhlükəsizliyə ən ciddi təhdidlərdən biri olan terrorizmin bütün forma və təzahürlərini və kim tərəfindən, harada və nə məqsədlə törədilməsindən asılı olmayaraq, terrorçu əməlləri qınayır.
Multikulturalizm və tolerantlığın inkişafına davamlı töhfələrimizin tərkib hissəsi kimi 18-19 may 2015-ci il tarixində Bakı şəhərində Mədəniyyətlərarası Dialoq üzrə 3-cü Dünya Forumuna ev sahibliyi etməkdən məmnunluq duyduq. Biz növbəti il ölkəmizdə BMT Sivilizasiyalar İttifaqının 7-ci Qlobal Forumuna ev sahibliyi etməkdən qürur duyuruq.
Hamıya məlumdur ki, idman sosial əlaqələrin və şəbəkələrin gücləndirilməsi və sülhün, qardaşlığın, həmrəyliyin, qeyri-zorakılığın və tolerantlığın təşviqi üçün güclü alətdir. Bildiyiniz kimi, 2017-ci ildə Azərbaycanda İslam Həmrəylik Oyunları keçiriləcəkdir və bizim üçün bu səpkidə olan tədbirə ev sahibliyi etmək böyük şərəf və məsuliyyətdir.
Fələstindəki vəziyyət və Əl-Qüds Əl-Şərif məsələsi beynəlxalq ictimaiyyətdən vahid mövqenin olmasını tələb edir. Biz İƏT Baş katibi və onun heyətinin bizi səylərimizi birləşdirməyə və Fələstin xalqına bütün zəruri dəstəyin göstərilməsi məqsədilə İƏT Nazirlər Əlaqə Qrupunun səfərlərinin təşkil etməyə yönəlmiş dəyərli işini yüksək qiymətləndiririk. Azərbaycan Hökuməti iki dövlət həllinin tərəfdarıdır və bir daha qardaş Fələstin xalqına sülhə və stabilliyə nail olmaq səylərində və paytaxtı Şərqi Qüds şəhəri olan müstəqil dövlətlərinin yaradılmasında tam dəstəyini təsdiq edir.
Azərbaycan islam ümmətinə, İƏT üzv dövlətlərinə və İƏT Katibliyinə Azərbaycan ərazilərinin işğal edilməsinə, təcavüzə və zəbt edilmiş ərazilərdə məlum etnik təmizləməyə görə Ermənistanın qınanılmasındakı uzun müddətli davamlı mövqelərinə görə bir daha səmimi təşəkkürünü bildirir. Biz BMT Təhlükəsizlik Şurasının, İƏT və digər beynəlxalq təşkilatların müvafiq qətnamə və qərarları ilə tələb olunduğu kimi İƏT üzv dövlətlərinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin bizim bütün işğal edilmiş ərazilərimizdən dərhal, qeyd-şərtsiz və tam şəkildə çıxarılması tələbini yüksək qiymətləndiririk.
Azərbaycan sürətli iqtisadi inkişafın ardınca son illərdə inkişaf edən donor ölkəyə çevrilmişdir. 2012-ci ildən bəri milli donor institutu olan Xarici İşlər Nazirliyinin Azərbaycan Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi İslam İnkişaf Bankı ilə strateji əməkdaşlıq çərçivəsində “Qarşısı alına bilən korluğa qarşı mübarizə ittifaqı” kampaniyası ilə bir sıra Afrika ölkələrində humanitar fəaliyyət göstərmişdir. Nəticədə, kataraktadan əziyyət çəkən minlərlə insanda göz əməliyyatı həyata keçirilmişdir.
Son olaraq mən bu əhəmiyyətli tədbirə uğurlu müzakirələr arzulamaq və Təşkilatın məqsəd və prinsiplərinin həyata keçirilməsində peşəkarlıqlarına görə İƏT Baş katibi cənab İyad Amin Madaniyə və onun komandasına dərin təşəkkürümüzü bildirmək istərdim.

Press release 29 May 2015 23:14
Statement by Mr. Elmar Mammadyarov Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan 42nd Session of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation
29 May 2015 23:14
Statement by Mr. Elmar Mammadyarov Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan 42nd Session of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation
27-28 May 2015. Kuwait
I would like to express my sincere gratitude to the Government of the State of Kuwait for the high-level organization of our session and extended gracious hospitality. I also convey our deep gratitude to the Kingdom of Saudi Arabia for the strong commitment and flawless work done during its chairmanship of the CFM.
In the light of the major challenges which our world and particularly Muslim countries are facing today our session on “Joint vision to strengthen tolerance and reject terrorism” has to deliver very clear messages and should be directed towards consolidation of efforts within the OIC to raise awareness about Islam, as well as contribute to the promotion of mutual understanding and respect between various religions and cultures.
Since our last meeting we have been witnessed the sorrowful and tragic events, such as the Peshawar school massacre in Pakistan, Boko Haram violence in Nigeria, violent killings in Paris and atrocities committed by ISIS and the latest one on mosque in Saudi Arabia. To the deepest regret, executors of these heinous acts distort religion to serve their barbaric causes. As a result, all these actions lead to the misunderstanding of Islam religion in some parts of the world. Islam is a religion that promotes peace and understanding among people of all faiths, and it strictly prohibits all forms of violence and aggression against any human being regardless his or her faith.
The Republic of Azerbaijan has always called for fight against defamation of religions and incitement to religious hatred. Azerbaijan condemns terrorism in all its forms and manifestations committed by whomever, wherever and for whatever purposes, as it constitutes one of the most serious threats to international peace and security.
As part of our sustained contributions for development of multiculturalism and tolerance, we were very pleased to host 3rd World Forum on Intercultural Dialogue in Baku on 18-19 May 2015. We are very delighted to host 7th Global Forum of the UN Alliance of Civilizations next year in our country.
It is a common knowledge that sport is a powerful tool to strengthen social ties and networks and to promote peace, fraternity, solidarity, non-violence and tolerance. As you know, Islamic Solidarity Games will be held in Azerbaijan in 2017 and it is a great honour and responsibility for us to host such event.
The situation in Palestine and the question of Al-Quds Al-Sharif require a unified stand of the international community. We highly appreciate the valuable work of the OIC Secretary General and his staff to consolidate our efforts and organize visits of the OIC Ministerial Contact Group aimed to provide all necessary assistance to the people of Palestine. The Government of Azerbaijan stands for the two-state solution and reaffirms its full support to the brotherly people of Palestine in their efforts for achieving peace, stability and establishment of their independent state with East Jerusalem as its capital.
Azerbaijan reiterates its sincere gratitude to the Islamic Ummah, and OIC member states and OIC Secretariat for their long standing position in condemnation of the Armenian aggression and occupation of Azerbaijani territories with notorious ethnic cleansing on the seized lands. We highly appreciate OIC Member States demand for immediate, unconditional and complete withdrawal of Armenian armed forces from all our occupied territories, as it is urged by the relevant resolutions and decisions of UN Security Council, OIC and other international organizations.
Following the rapid economic development, Azerbaijan has become an emerging donor country in the recent years. Since 2012 the national donor institution - Azerbaijan International Development Agency (AIDA), within the frame of strategic cooperation with Islamic Development Bank, has jointly carried out humanitarian actions under the “Alliance to Fight Avoidable Blindness” campaign in numerous African countries. As a result, thousands of people suffering from cataract were undergone to eye surgeries.