Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrin dövlət və hökumət başçılarının 17-ci Sammitində çıxışı
19 sentyabr 2016 00:39
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrin dövlət və hökumət başçılarının 17-18 sentyabr 2016-cı ildə Venesuela Bolivar Respublikasının Marqarita adasında “İnkişaf naminə sülh, suverenlik və həmrəylik” devizi altında keçirilən 17-ci Sammitində çıxışı
Prezident Nikolas Maduro,
Mən bütün əvvəlki natiqlərin fikirlərinə şərik çıxaraq, Qoşulmama Hərəkatının yeni və əvvəlki sədrləri statusunda Venesuela Bolivar Respublikası və İran İslam Respublikasının Hərəkatın ədalətli məqsəd və prinsiplərinin inkişaf etdirilməsindəki səylərini yüksək qiymətləndirirəm.
Qoşulmama Hərəkatı yarandığı tarixdən bəri beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin gücləndirilməsində əsaslı rol oynamışdır. Mövcud olduğu 50 ilə yaxın müddət ərzində Hərəkata üzv dövlətlər ortaq prinsip və dəyərləri qoruyub saxlamış və qarşılıqlı əməkdaşlığa gətirib çıxaran fəaliyyət üçün ortaq zəmin yaratmaq bacarığı nümayiş etdirmişdir.
Bizim Hərəkat qoşulmama anlayışını müsbət və cəlbedici səy kimi formalaşdıra bilmişdir. Müstəmləkələrin ləğv edilməsi və qlobal sosial inkişaf gündəliyinin yaradılması kimi XX əsrin ən mühüm nailiyyətlərindən bir çoxu Hərəkatın bu günədək dünyaya verdiyi önəmli töhfələri sırasındadır.
Lakin hələ də Hərəkatın sülh, inkişaf, iqtisadi əməkdaşlıq və beynəlxalq münasibətlərin demokratikləşdirilməsi kimi uzunmüddətli məqsədlərinin tam olaraq həyata keçirilməsi istiqamətində görüləcək işlər çoxdur.
Biz son qlobal gərginliklər və siyasi böhranların daha çox inkişaf etməkdə olan ölkələrə zərbə vurmaqla, onların iqtisadi və sosial inkişafını ləngitdiyini və beləliklə, bu ölkələrdə insan inkişafı üzrə göstəriciləri aşağı saldığını yaxşı bilirik.
Azərbaycan Respublikası Qoşulmama Hərəkatının ruhuna və prinsiplərinə sadiqdir. İki önəmli beynəlxalq nəqliyyat dəhlizinin - Şimal-Cənub və Şərq-Qərb - kəsişməsində yerləşən Azərbaycan Cənub-Cənub əməkdaşlığı da daxil olmaqla, siyasi müstəqillik və iqtisadi əməkdaşlıq vasitəsilə inkişafı hər zaman təşviq edir.
Son on il ərzində Azərbaycan dünya enerji bazarında və nəqliyyat infrastrukturu inkişafı layihələri üzrə önəmli aktorlardan birinə çevrilmişdir. 2015-ci ildə Azərbaycan Respublikasının rəhbərliyi əhalinin rifahının artırılması, savadsızlıq və yoxsulluğun azaldılması, həmçinin Minilliyin İnkişaf Məqsədlərinin uğurla həyata keçirilməsi istiqamətində fəaliyyətinə görə 2015 Cənub-Cənub mükafatına layiq görülmüşdür.
Sürətli iqtisadi inkişaf Azərbaycanı donor ölkəyə çevirmişdir. Xarici İşlər Nazirliyi yanında Azərbaycan Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi və Azərbaycanda aparıcı qeyri-hökumət xeyriyyə təşkilatı olan Heydər Əliyev Fondu vasitəsilə mənim ölkəm Hərəkata üzv olan bir neçə ölkədə çoxlu sayda sosial, humanitar və inkişaf layihələrini dəstəkləmiş və həyata keçirmişdir.
Biz həmçinin xalqlar arasında inkişaf etməkdə olan mədəniyyətlərarası dialoq, tolerantlıq və qarşılıqlı anlaşmaya da xüsusi əhəmiyyət veririk. 25-27 aprel 2016-cı ildə Azərbaycan BMT Sivilizasiyalar Alyansının 7-ci qlobal forumuna ev sahibliyi etmişdir. Bundan başqa, biz 2017-ci ildə İslam Həmrəyliyi Oyunlarına ev sahibliyi edəcəyik. Biz bütün bunların Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində və ondan kənarda mədəniyyətlər və dinlər arasında qarşılıqlı harmoniyanın təşviqinə davamlı xidmət edəcəyinə inanırıq.
Təəssüf ki, zorakılıq və münaqişələr hələ də inkişaf və çiçəklənməyə mane olur. Artıq 20 ildən çoxdur ki, Ermənistan beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsiplərini davamlı şəkildə və açıq-aşkar pozur və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı güc tətbiq edir. Ermənistan Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazisinin təqribən 20%-ni işğal etmiş və bir milyona yaxın azərbaycanlıya qarşı etnik təmizləmə həyata keçirmiş, nəticədə nə Ermənistanda, nə də Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində bir nəfər də olsun azərbaycanlı qalmamışdır. BMT Təşlükəsizlik Şurasının Ermənistanın təcavüzkar siyasətini pisləyən və Ermənistan işğalçı qüvvələrinin Azərbaycan ərazilərindən dərhal, qeyd-şərtsiz və tam çıxarılmasını tələb edən dörd qətnaməsi (822, 853, 874 və 884) hələ də icra edilməmişdir.
Beynəlxalq ictimaiyyətin birmənalı mövqeyi beynəlxalq sülhə qarşı bu cür dəhşətli təhlükələrin aradan qaldırılması baxımından oluqca önəmlidir. Bu xüsusda, Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlər tərəfindən Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı ilə bağlı Yekun Sənəddə bir daha ifadə edilən əsaslı dəstəyə görə öz minnətdarlığını bildirir. Bu, üzv dövlətlərin Bandunq prinsiplərinə ciddi riayət etməsinin aşkar təzahürüdür və onların zorakılıq, işğal, etnik təmizləmə və qaçqın və məcburi köçkünlərin insan hüquqlarının kobud şəkildə pozulması hallarına qarşı qəti mövqeyini əks etdirir.
Mən bugün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin və üç il sonra Hərəkata sədrlik edəcək dövlətimin adından burada çıxış etdiyim üçün qürur duyuram. 2019-cu ildə Bakıda keçiriləcək 19-cu Sammit rəmzi xarakter daşıyacaq. Belə ki, Avropa qitəsi 1989-cu il Belqrad Sammitindən 30 il sonra Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrin dövlət və hökumət başçılarının görüşünə yenidən ev sahibliyi imkanı qazanacaq. Mən fürsətdən istifadə edərək, Qoşulmama Hərəkatına üzv olan bütün ölkələrin dövlət və hökumət başçılarına növbəti sammitdə iştirak etmək üçün səmimi dəvətimizi çatdırıram.

Press release 19 September 2016 00:39
Statement by Foreign Minister Elmar Mammadyarov at the XVII Summit of the Heads of State or Government of the Non-Alignment Movement
19 September 2016 00:39
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the XVII Summit of the Heads of State or Government of the Non-Alignment Movement to be held on September 17-18, 2016, under the theme of “Peace, Security and Solidarity” in Isla de Margarita, Bolivarian Republic of Venezuela
President Nicolas Maduro,
I have the honor to join all previous speakers in their words of full solidarity and high appreciation to the Bolivarian Republic of Venezuela and the Islamic Republic of Iran for their efforts as incoming and outgoing Chairs of the Non-Alignment Movement to advance the just cause and principles of our Movement.
Throughout its history, the Non-Alignment Movement has played a fundamental role in the strengthening international peace and security. During almost 50 years of its existence, the member states of our Movement have upheld the shared principles and values, and have shown ability to find a common ground for action that leads to mutual cooperation.
Our movement has been able to shape the concept of non-alignment as a positive and engaging endeavor. Some of the most important achievements of the twentieth century such as decolonization and the emergence of a global social development agenda are among the Movement’s impressive contributions to the world so far.
Yet, there is still a way to go until the long-standing goals of the Movement such as peace, development, economic cooperation and the democratization of international relations are ultimately realized.
We are all well aware that the recent global turbulences and political crises have been hitting mostly the developing world hindering their economic and social progress and thus, lowering human development indexes in these countries.
The Republic of Azerbaijan adheres itself to the spirit and principles of the Non-Alignment Movement. Located on the crossroads of the two major international transportation corridors – from North to South and from East to West, Azerbaijan always promotes development through political independence and economic cooperation, including South-South cooperation.
During the last decade, Azerbaijan has turned into one of the important players on the world market of energy and transport infrastructure development projects. Back in 2015, the leadership of the Republic of Azerbaijan was awarded with the 2015 South-South Award for the improvement of the welfare of the population, diminishing the illiteracy and poverty as well as the actions taken in the successful implementation of the Millennium Development Goals.
Rapid economic development enabled Azerbaijan to evolve into a donor country. Through the Azerbaijan International Development Agency under the Ministry of Foreign Affairs and Haydar Aliyev Foundation, the leading non-governmental charity organization in Azerbaijan, my country supported and implemented numerous social, humanitarian and development projects in a number of NAM countries.
We also attach a primary importance to developing intercultural dialogue, tolerance and mutual understanding between the nations. On April 25-27, 2016, Azerbaijan hosted 7th global forum of United Nations Alliance of Civilizations. Moreover, we intend to host the Islamic Solidarity Games in 2017, all of which we believe, will consequently serve the promotion of mutual harmony among cultures and religions within and beyond the borders of NAM.
Unfortunately, violence and conflicts still impede development and prosperity. It has been more than 20 years that Armenia has been persistently and blatantly violating the fundamental norms and principles of international law and using force against the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan. It has occupied about 20 per cent of the internationally recognized territories of Azerbaijan and ethnically cleansed almost one million Azerbaijanis, as a result of which no single Azerbaijani is left in Armenia or in the occupied territories of Azerbaijan. The four UNSC resolutions (822, 853, 874 and 884 of 1993), which condemn Armenia’s aggressive policy and demand immediate, unconditional and full withdrawal of Armenian occupation forces from Azerbaijan, have not been fulfilled yet.
The unequivocal position by the international community is essential for removing such grave threats to the international peace. In that respect, Azerbaijan is grateful for the reiteration of the solid support by the NAM member states articulated in the Final Document for the sovereignty, territorial integrity and inviolability of the internationally recognized borders of Azerbaijan. This is a clear manifestation of the Member States’ strong adherence to the Bandung principles and represents their firm stand against notorious practices of aggression, occupation, ethnic cleansing and blunt violation of human rights of the refugees and IDPs.
Today, I am honored to deliver a speech here on behalf of my President His Excellency Mr. Ilham Aliyev and the state of Azerbaijan who is going to take up the next Chairmanship of the Movement in three years from now. The XVIII summit to be held in Baku in 2019 will be quite symbolic as the European continent will be honored again with the opportunity to host Heads of State and Government of NAM Member States 30 years past the 1989 Belgrade Summit. I avail myself of this opportunity to extend our cordial invitation to all Heads of State and Government of NAM Member States to attend the next summit.