1-ci plenar sessiya:
Dözümsüzlük, ayrı-seçkilik və zorakılığın artdığı çağdaş dünyada din və ya inanca əsaslanan mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoq dözümlülük, davamlı sülh, stabillik və inkişafın təşviq edilməsində ən əhəmiyyətli vasitələrdən birinə çevrilmişdir. Bu xüsusda, ölkələr, mədəniyyətlər və sivilizasiyalar arasında dözümlülük, sülh və daha yaxşı anlayışın təşviq edilməsi üçün qlobal dialoq və əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsində rol oynayan BMT Sivilizasiyalararası Alyansın əhəmiyyətli rolunu xüsusi qeyd etmək istərdim.
Biz Azərbaycanda bütün səviyyələrdə mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqun təşviqinə xüsusi önəm veririk. Ölkəmizdə multikulturalizm və dözümlülük cəmiyyətimizi gücləndirən və birləşdirən uzunmüddətli ənənədir. Biz hesab edirik ki, mədəni rəngarənglik və multikulturalizm dialoqun təşviqi, etnik və dini plüralizmin həvəsləndirilməsi və beləliklə zorakı ekstremizmin potensial artımının səmərəli şəkildə qarşısının alınmasına töhfə vermək üçün geniş imkanlar verən güc və sərvətdir. Təsadüfü deyildir ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərmanı ilə 2016-cı il ölkəmizdə “Multikulturalizm İli” elan edilmişdir. Azərbaycan hökuməti bütün etnik və dini azlıqların hüquqlarının qorunması istiqamətində ardıcıl siyasətini davam etdirir. Azərbaycanda mindən artıq məscid, 11 kilsə, 6 sinaqoq və digər dini məbədlər heç bir mane olmadan fəaliyyət göstərir.
Bir il əvvəl, Bakı şəhərində, burada biz “İnkluziv cəmiyyətlərdə birgə yaşayış” adlı BMT Sivilizasiyalararası Alyansın 7-ci Qlobal Forumuna ev sahibliyi etmişik. Dövlət və hökumət başçıları, nazirlər, hökumət rəsmiləri, beynəlxalq təşkilatların və KİV təmsilçilərinin daxil olduğu 147 ölkədən 4000-dən artıq nümayəndə bu vacib tədbirdə iştirak etmişdir. Forumun mövzuları davamlı inkişafın əsas komponenti kimi inkluziv cəmiyyətlərin təşviqini özündə birləşdirən 2030 Davamlı İnkişaf Gündəliyini əks etdirir. Orada qəbul olunan Bakı Bəyannaməsi ayrı-seçkilik, düşmənçilik və ya zorakılığı təhrik edən istənilən dini nifrətin təbliğini şiddətlə qınamış və bütün üzv dövlətləri zorakı ekstremizmin bütün forma və təzahürlərinə qarşı birləşməyə çağırmışdır. Biz inanırıq ki, Bakı Bəyannaməsi zorakılıq, ekstremizm və ksenofobiyaya qarşı bir yol kimi mədəniyyətlərarası dialoq və multikulturalizmin təşviqində dövlətlər və beynəlxalq təşkilatlar üçün bələdçi rolunu oynaya bilər. İnkluziv cəmiyyətlərin yaradılması və inkişafında gənclərin xüsusi rolunu tanıyaraq Forum çərçivəsində beynəlxalq ictimaiyyətin 150-dən artıq gənc nümayəndəsinin iştirakı ilə BMT Sivilizasiyalararası Alyansının Gənclər Tədbiri keçirilmişdir.
Keçmişdə Azərbaycan terrorun dəhşətləri ilə qarşılaşıb və öz təcrübəsindən bu qorxulu fenomenlə mübarizə aparmağın və onun səbəblərinin aradan qaldırılmasının əhəmiyyətini bilir. Terrorizm vandalizm və barbarlıq aktıdır və sülh, təhlükəsizlik, stabillik və insan hüquqlarının ifadəsinə birbaşa təhlükə yaradır. Azərbaycan terrorizm və zorakı ekstremizmin bütün forma və təzahürlərini qınayır və terrora qarşı qlobal mübarizədə müxtəlif beynəlxalq tərəfdaşlarla fəal şəkildə əməkdaşlıq edir. İnanırıq ki, bu təhlükəni uğurlu şəkildə dəf etmək üçün bütün beynəlxalq ictimaiyyətin konsolidə edilmiş səylərinə ehtiyac vardır. Bu xüsusda BMT-nin, xüsusilə üzv dövlətlər arasında siyasi konsensus və praktik əməkdaşlığın möhkəmlənməsinə xidmət edən müvafiq əməkdaşlıq proqramlarının inkişafında Terrorizmə Qarşı Mübarizə üzrə İşçi Qrupunun rolu tam şəkildə dəstəklənməlidir.
Eyni zamanda, xüsusi olaraq vurğulamaq istəyirəm ki, terrorizmlə müharibədə hər hansı bir din və ya mədəniyyət hədəf kimi istifadə oluna bilməz və olunmamalıdır. Azərbaycan dini dözümsüzlük, xüsusilə islamabofiya, antisemitizm, ksenofobiya, habelə dinin terrorla eyniləşdirilməsi cəhdləri və zorakı ekstremizm hallarının artmasına görə həyəcan təbili çalır. Biz sərt şəkildə İslama qarşı bütün hücumları qınayırıq və ifadə azadlığı bəhanəsi ilə onlara haqq qazandırılması cəhdlərini rədd edirik. Beynəlxalq səylərin daha da möhkəmləndirilməsi İslam və müsəlmanlara qarşı nifrətin və saxta mühakimələrin formalaşdırılmasını dayandırmağı tələb edir.
Terror aktının baş verməsini gözləməmək və bu akt baş verəndən sonra reaksiya vermək əvəzinə zorakı fəaliyyətlərin qarşısının alınması həyati əhəmiyyətlidir. Terrora qarşı mübarizə əhalinin inadkarlığını artıracaq profilaktik yanaşma tələb edir. Bu istiqamətdə zorakı ekstremizmə münbit şərait yaradan halların müəyyən edilməsi mühümdür. Bu şərtlər sırasına sosial təcrid, işsizlik, eləcə də dini radikalizm, qütbləşmə və fikir yanlışlığını yaradan təhsilin çatışmaması kimi müxtəlif hallar daxildir. Gənclər, təhsil, turizm, insanlararası təmaslar və media üzrə müxtəlif layihələr və təşəbbüslər ekstremizmə qarşı cəmiyyətlərə müəyyən dərəcədə köməklik göstərilməsi baxımından çox əhəmiyyətlidir. Lakin sadə və qısa şəkildə desək, hər hansı bir yaxşı təhsil almış, sosial cəhətdən təmin olunmuş, işləyən və həyatda perspektivi olan gənc müxtəlif ekstremist hekayə və radikal ideologiyalara qarşı daha müqavimətli olacaq. Beləliklə, biz yoxsulluq, savadsızlıq, işsizlik və sosial təcridin aradan qaldırılmasına səy göstərən 2030 Davamlı inkişaf Gündəliyini tamamilə dəstəkləyirik. Ekstremizm hekayələrinə qarşı mübarizə hökumətlər, beynəlxalq təşkilatlar, eləcə də dini icma və qadın təşkilatlarının da daxil olduğu vətəndaş cəmiyyətlərin koordinasiya və əməkdaşlığı vasitəsilə inkişaf etdirilməlidir. Əks təbliğatın təşviqi məqsədilə ən tanınmış beynəlxalq təşkilatlardan biri tərəfindən qlobal məlumatlandırma kampaniyasın başladılması bu istiqamətdə faydalı addım ola bilər.
Qeyd etmək istədiyim digər əhəmiyyətli məqam uzun və həll olunmamış münaqişələrdir ki, onlar da zorakı ekstremizm üçün münbit zəmin yaradır. Belə münaqişələr zorakı ekstremist qruplara 2015-ci ilin dekabrında BMT Baş katibi tərəfindən təqdim edilən BMT Zorakı Ekstremizmin Qarşısının Alınması üçün Fəaliyyət Planında haqlı olaraq qeyd olunduğu kimi ərazini, resursları qəsb etmək və əhalini nəzarətdə saxlamaq məqsədilə vəziyyətdən faydalanmağa imkan verir. Bu münaqişələrin həlli zorakı ekstremizmin özülünü ciddi sarsıdacaq və onun "mənəvi" liderləri və tərəfdarlarını tərksilah edəcəkdir. Biz xüsusilə zorakı ekstremizm və separatizm arasında əlaqənin böyüməsindən narahatıq. Separatist ideologiyalarla alovlandırılmış şiddət və ekstremizm özünü xüsusilə münaqişə və münaqişədən sonrakı vəziyyətlərdə büruzə verir və öz sıralarına cəlb etmək və dəstək qazanmaq üçün terror təşkilatlarına yaxşı fürsət yaradır.
Biz eyni zamanda etiraf edirik ki, mədəniyyətlərarası dialoq, dözümlülük və zorakı ekstremizmə qarşı mübarizənin təşviq edilməsi geniş qaçqın və miqrant axını kontekstində artan əhəmiyyətini qazanmışdır. Öz doğma evlərindən didərgin salınan bir milyondan artıq qaçqın və məcburi köçkünü olan Azərbaycan bu problemi dərindən anlayır. Təhlükəsizliyin və qaçqın və məcburi köçkünlərin ləyaqətli şəkildə geri qayıtmasının təmin edilməsi beynəlxalq səylərin mərkəzində olmalıdır.
Ümid edirəm ki, bizim müzakirələrimiz konkret nəticələrlə yekunlaşacaq və bir tərəfdən stereotip və səhvlərin, düşmənçilik və kinin aradan qaldırılması məqsədi tələb olunan tədbirləri səmərəli edəcək, digər tərəfdən isə müxtəlif mədəniyyət və dinlərə məxsus xalqlar arasında sülh, dialoq və qarşılıqlı hörməti möhkəmləndirəcək.

Press release 06 May 2017
Remarks by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the 4th World Forum on Intercultural Dialogue
Remarks by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the 4th World Forum on Intercultural Dialogue
Plenary Session 1:
Promoting Dialogue and Building Bridges as a Tool to Preventing Violent Extremism
Baku, May 5, 2017
Dear Mr. President
In the contemporary world of growing intolerance, discrimination and violence based on religion or belief, intercultural and interreligious dialogue has become one of the most important tools in promoting tolerance, sustainable peace, stability and development. In this regard, I would like to particular highlight the important role the UN Alliance of Civilizations plays in fostering a global dialogue and cooperation for the promotion of tolerance, peace and better understanding across countries, cultures and civilizations.
We, in Azerbaijan, attach primary importance to the promotion of intercultural and interreligious dialogue at all levels. Multiculturalism and tolerance is a longstanding tradition in my country that strengthens and consolidates our society. We deem that the cultural diversity and multiculturalism are a strength and wealth that give an ample opportunity to contribute to the promotion of dialogue, encourage ethnic and religious pluralism, and thus to effectively prevent potential rise of violent extremism. It is not a coincidence that in Azerbaijan the year 2016 was proclaimed as “The Year of Multiculturalism” by a decree of the President of the Republic of Azerbaijan. The Government of Azerbaijan continues to pursue a consistent policy towards protection of the rights of all ethnic and religious minorities. More than one thousand mosques, eleven churches, six synagogues and other religious temples are functioning in Azerbaijan without any obstacles.
A year ago, here in Baku, we hosted the 7th Global Forum of the UN Alliance of Civilizations entitled “Living together in inclusive societies”. This important event was attended by more than 4,000 delegates from 147 countries, including Heads of states and governments, ministers, government officials, representatives of international organizations and mass media. The Forum’s themes reflected the 2030 Agenda for Sustainable Development, which incorporates the promotion of inclusive societies as pivotal component for sustainable development. The Baku Declaration adopted therein strongly condemned any advocacy of religious hatred that constitutes incitement to discrimination, hostility or violence and urged all Member States to unite against violent extremism in all its forms and manifestations. We do believe that Baku Declaration should serve as guidelines for states and international organizations in promotion of intercultural dialogue and multiculturalism as a way to counter violence, extremism and xenophobia. Recognising the special role of youth in the establishment and development of inclusive societies, the UN Alliance of Civilizations Youth Event was also held on the sidelines of the Forum with the participation of more than 150 young representatives of international community.
In the past, Azerbaijan has experienced the horrors of terrorism and knows first hand how important is to fight this ugly phenomenon and eradicate its root causes. Terrorism is the act of vandalism and barbarity and poses direct threat to peace, security, stability and enjoyment of human rights. Azerbaijan condemns terrorism and violent extremism in all their forms and manifestations and has been actively collaborating with various international partners in the global fight against terrorism. We believe that in order to successfully counter this threat the consolidated efforts of all international community are needed. In this regard the role of the UN, in particular the Counter Terrorism Implementation Task Force in developing relevant cooperative programs aimed at enhancing political consensus and practical cooperation among Member States must be fully supported.
At the same time, I would like to particular emphasize the war on terrorism cannot and must not be used to target any religion or culture. Azerbaijan is alarmed by increased cases of religious intolerance, in particular Islamophobia, Anti-Semitism, xenophobia and attempts to associate religion with terrorism and violent extremism. We strongly condemn all attacks against Islam and reject any attempt to justify them under the pretext of freedom of expression. Further consolidation of the international efforts is required to stop the cultivation of hatred and false prejudices towards Islam and Muslims.
It is also vitally important not to wait until the terrorist act has happened and respond post-factum, but to prevent violent actions from occurring. Countering terrorism should contain preventive approach to increase the resilience of population. To this end, it is crucial to identify the conditions that are conducive to violent extremism. These conditions may differ and range from social marginalisation, unemployment, lack of education to religious radicalisation, polarisation and misconception. Various projects and initiatives on youth, education, sport, tourism, people-to-people contacts and media are very important in terms that they can, to a certain degree, help inoculate societies against extremism. To be short, but maybe in a simplified way, if a young man is well-educated, socially protected, has a job and perspectives in his life, he will be more resistant to various extremist recruitment narratives and radical ideologies. Thus, we fully support the 2030 Sustainable Development Agenda which strives to overcome the poverty, illiteracy, unemployment and social exclusion. Counter extremism narratives should be developed through the coordination and collaboration of governments, international organisations and civil societies, including religious communities and women organisations. Launching a global communications campaign by the one of the well-known international organizations aimed at promoting counter-narratives could be a useful step to that end.
Another important point which I would like to highlight is that prolonged and unresolved conflicts also form fertile grounds for violent extremism because such conflicts allow violent extremist groups to exploit the situations in order to seize territory, resources and control populations, as rightly mentioned in the UN Plan of Action to Prevent Violent Extremism presented by the UN Secretary General in December 2015. Resolving these conflicts will seriously undermine the basis of violent extremism and disarm its “spiritual” leaders and fellows. We are particularly concerned about the growing nexus between violent extremism and separatism. Violence and extremism fuelled by separatist ideologies manifest themselves especially in conflict and post-conflict situations create good conditions for terrorist organizations to recruit and win support.
We also acknowledge that promoting intercultural dialogue, tolerance and countering violent extremism have gained increased importance in the context of large movement of refugees and migrants. Azerbaijan has deep understanding of this problem given the fact that we have one million refugees and IDPs ethnically cleansed out of their homes. Enabling safe and dignified return of refugees and IDPs must be at the center of international efforts.
I hope that our discussions will produce concrete results and streamline the required measures aimed at overcoming the stereotypes and misconceptions, hostility and hatred, on the one hand, and fostering peace, dialogue and mutual respect among peoples of different cultures and religions, on the other.