Mətbuat şərhi 15 iyul 2016 20:54
Fransanın Nitsa şəhərində törədilmiş terror aktını kəskin şəkildə pisləyirik. Bu terror aktı nəticəsində həyatını itirənlərin ailələrinə və yaxınlarına dərin hüznlə baş sağlığı verir və yaralananların tezliklə şəfa tapmasını diləyirik.
Terrorizmdən əziyyət çəkən dövlət kimi Azərbaycan Respublikası terrorizmin bütün forma və təzahürlərini qəti şəkildə pisləyir.
Azərbaycan Respublikasının Fransadakı səfirliyi terror aktı nəticəsində ölən və yaralananlar arasında Azərbaycan vətəndaşının olub-olmamasını bu ölkənin müvafiq orqanları vasitəsilə araşdırır.
Hal-hazırda Fransada olan Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarını Fransa hakimiyyət orqanlarının təhlükəsizlik tədbirlərinə riayət etməyə və kütləvi yerlərdən kənar durmağa çağırırıq.

Press release 15 July 2016 20:54
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan in strongest terms condemns the terror act perpetrated in Nice. We extend our heartfelt condolences to the families and relatives of those who lost their lives at this terror act and wish for a speedy recovery to the wounded.
The Republic of Azerbaijan, as a country suffering from terrorism, deplores terrorism in all its forms and manifestations.
The presence of citizens of the Republic of Azerbaijan among the wounded and killed as a result of this explosion is investigated by the Embassy of the Republic of Azerbaijan to France via the official Government agencies of this country.
We call on the citizens of the Republic of Azerbaijan who are in France to follow the security measures undertaken by French Government agencies and avoid the public places.