No:659/23, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Avropa İttifaqının (Aİ) xarici siyasət və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali komissarının mətbuat katibi Peter Stanonun səsləndirdiyi fikirlərə dair şərhi
17 noyabr 2023 21:09
Avropa İttifaqının (Aİ) xarici siyasət və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali komissarının mətbuat katibi Peter Stanonun 17 noyabr 2023-cü il tarixində Brüsseldə “Armenpress” xəbər agentliyinə müsahibəsi zamanı ölkəmizlə bağlı səsləndirdiyi fikirlər Avropa İttifaqı nümayəndəsinin qərəzli yanaşmasının növbəti göstəricisidir.
Avropa İttifaqının nümayəndəsinin 30 il ərzində Azərbaycanın suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün işğalçı və təcavüzkar Ermənistan tərəfindən pozulması, azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə siyasəti yürütməsi, 1 milyondan çox azərbaycanlının məcburi köçkün və qaçqın vəziyyətinə düşməsi faktlarını görməzdən gəlməsi təəssüf doğurur.
44 günlük Vətən müharibəsinin, habelə 2023-cü ilin sentyabr ayında həyata keçirilən 24 saatlıq antiterror tədbirlərinin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq Azərbaycanın suveren ərazilərində həyata keçirildiyini və ölkəmizin legitim üsullarla öz suverenliyini bərpa etdiyini Aİ nümayəndəsinə bir daha xatırladırıq.
Azərbaycanın dəfələrlə ərazilərimizdə qanunsuz mövcudluğunu davam etdirən erməni silahlı qüvvələrinin bölgədə təhlükə mənbəyi olduğunu bidlirməsinə və beynəlxalq hüquqa uyğun olaraq onların dərhal çıxarılmasına dair çoxsaylı çağırışlar etməsinə baxmayaraq, Aİ nümayəndəsinin Azərbaycanın birtərəfli hərbi addımlar atmaqda günahlandırılması qəbuledilməzdir.
Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni sakinlərin şəxsi qərarları əsasında Ermənistana miqrasiyası ilə bağlı Aİ nümayəndəsinin erməni sakinlərin hüquq və təhlükəsizliyi üzrə beynəlxalq mexanizm yaradılması təşəbbüsündən söz açmasını Azərbaycanın reinteqrasiya prosesinə müdaxilə kimi qiymətləndiririk. Qarabağ Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsidir, bu bölgədə yaşayan erməni əsilli əhalinin hüquqları və təhlükəsizliyi Azərbaycan Konstitusiyasına uyğun olaraq təmin ediləcəkdir.
Bir daha vurğulayırıq ki, Azərbaycanın Ermənistanla normallaşma və sülh gündəliyinə sadiqliyi möhkəmdir və bu mövqe 2020-ci ilin noyabr ayından etibarən sülh müqaviləsinin təşəbbüskarı olaraq tərəfimizdən atılan ardıcıl addımlarla sübut edilib.

No:659/23, Commentary of the MFA Spokesperson Aykhan Hajizada regarding remarks by Peter Stano, Spokesperson for foreign affairs and security policy of the European Union
17 November 2023 21:09
Peter Stano's remarks regarding Azerbaijan during an interview with the news agency "Armenpress" in Brussels on November 17, 2023 are just another indication of the European Union representative's open bias.
It is unfortunate that the European Union representative ignored the facts of Azerbaijan's sovereignty and territorial integrity being violated for 30 years by invading and aggressive Armenia, the policy of ethnic cleansing against Azerbaijanis, and the fact that over 1 million Azerbaijanis have become internally displaced and refugees.
We remind the EU representative that the 44-day Patriotic War, as well as the 2023 September 24-hour anti-terror measures, were carried out in Azerbaijan's sovereign territories in accordance with the norms and principles of international law, and that Azerbaijan regained its sovereignty through legitimate means.
It is unacceptable for the EU representative to accuse Azerbaijan of unilateral military action, despite the fact that Azerbaijan has repeatedly stated that the Armenian Armed Forces, which were illegally present in our territories at the time, posed a significant threat in the region and has made numerous calls for their immediate withdrawal in accordance with international law.
We consider the EU representative's remarks about the initiative to establish an international mechanism for the rights and security of Armenian residents linked to the personal choice driven migration of Armenian residents living in Azerbaijan's Garabagh region to Armenia to be an intervention in the reintegration process carried out by Azerbaijan. Garabagh is an integral part of Azerbaijan, and the rights and security of the Armenian-origin population residing in this territory will be safeguarded in line with Azerbaijan's Constitution.
We underline once more Azerbaijan's strong commitment to the agenda of normalization and peace with Armenia, which has been evidenced by persistent actions undertaken by us as the initiator of the peace treaty process since November 2020.