No:644/23, Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi, mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin İranın Ermənistandakı səfiri Mehdi Sübhaninin səsləndirdiyi qərəzli fikirlərə dair şərhi
11 noyabr 2023 21:17
10 noyabr 2023-cü il tarixində İran İslam Respublikasının Ermənistan Respublikasındakı səfiri Mehdi Sübhaninin Ermənistanın “CivilNet” platformasına verdiyi müsahibə zamanı səsləndirdiyi təxribat zarakterli əsassız fikirləri qətiyyətlə pisləyirik.
Azərbaycan və İran arasında bir-birinin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşılıqlı hörmətə əsaslanan münasibətlərə xələl gətirən bu fikirlər eyni zamanda, iki ölkənin prezidenti arasında 9 noyabr 2023-cü il tarixində Daşkənddə baş tutmuş görüş zamanı İran Prezidenti tərəfindən səsləndirilən fikirlərlə ziddiyyət təşkil edir. Belə ki, sözügedən görüş zamanı İran İslam Respublikasının Prezidenti Seyid İbrahim Rəisi Azərbaycanın uzun illərdən sonra öz ərazi bütövlüyünü təmin etdiyini, Qarabağın yenidən Azərbaycana qovuşduğunu sevinclə qeyd edib.
İran Prezidentinin sözləri, habelə son dövrlərdə Azərbaycan və İran arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafında müsbət dinamikanın fonunda İran səfirinin ərazi bütövlüyümüz və suverenliyimizə qarşı səsləndirdiyi fikirləri təxribat kimi qiymətləndiririk.
İran tərəfindən isə münasibətlərimizin ruhuna uyğun olmayan bu kimi addımların qarşısının alınmasını, habelə səfir tərəfindən səsləndirilmiş fikirlərlə bağlı İran tərəfindən müvafiq addımlar atılacağını gözləyirik.

No:644/23, Commentary by Aykhan Hajizada, Head of the Press Service Department, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs regarding controversial opinions of Mehdi Sobhani, Ambassador of Iran to Armenia
11 November 2023 21:17
We strongly condemn baseless and provocative opinions voiced by Mehdi Sobhani, Ambassador of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Armenia during his interview to Armenian CivilNet platform on November 10, 2023.
These opinions, which undermine the relations between Azerbaijan and Iran which are based on mutual respect for each other's territorial integrity and sovereignty, contradict the position expressed by the Iranian President during the meeting between the two countries on November 9, 2023, in Tashkent. During the aforementioned meeting, Seyyed Ebrahim Raisi, President of the Islamic Republic of Iran, mentioned with pleasure that Azerbaijan ensured its territorial integrity after many years and Garabagh returned to Azerbaijan.
Against the backdrop of the remarks of the President of Iran, as well as recent positive dynamics in the development of bilateral relations between Azerbaijan and Iran, we consider the position of the Iranian Ambassador against our territorial integrity and sovereignty as a provocation.
We expect Iran to prevent such steps, which are inappropriate to the spirit of our relations, as well as to take necessary steps regarding the opinions voiced by the Ambassador.