No:613/23, Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyanın və Kanadanın xarici işlər naziri Melani Jolinin bəyanatlarına dair şərh
25 oktyabr 2023 20:20
25 oktyabr tarixində Ermənistan xarici işlər naziri Ararat Mirzoyanın Kanadanın xarici işlər naziri Melani Joli ilə birgə mətbuat brifinqi zamanı səsləndirilmiş iddiaları qətiyyətlə pisləyirik.
Ermənistan xarici işlər naziri sülh prosesinin irəlilədilməsi üçün yaranmış şansdan bəhrələnmək əvəzinə, növbəti dəfə siyasi manipulyasiya ilə məşğul olur.
Azərbaycana qarşı hərbi təcavüz zamanı kütləvi qırğınlar və insanlıq əleyhinə cinayətlər törədən və 30 ilə yaxın müddətdə Azərbaycan ərazilərini işğal altında saxlayan və cəzasızlıqdan sui-istifadə edən bir ölkənin xarici işlər nazirinin Azərbaycanın öz suveren ərazilərində heç bir mülki əhalini hədəf almadan həyata keçirdiyi anti-terror tədbirini “təcavüz” və “etnik təmizləmə” əməli adlandırması yalan və saxta iddia kimi qəbuledilməzdir. Ermənistan nazirinin bu məsələdə Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin qərarına yersiz istinadı isə, məhkəmə qərarlarının təhrif edilməsi cəhdidir.
Azərbaycanın planlaşdırılan Brüssel görüşünə getməyən tərəf olduğunu iddia edən nazir Mirzoyana xatırlatmaq istərdik ki, Ermənistandan fərqli olaraq, Azərbaycan sülh prosesinin irəliyə aparılması səylərinin daim önündə gedib. Ermənistan tərəfinin 30 ilə yaxın sülh prosesinə vurduğu zərbələrə baxmayaraq, ölkəmiz sülh prinsipləri, sülh müqaviləsi, kommunikasiyaların açılması, demarkasiya məsələsində əsas təşəbbüskar tərəf olub. Bunun əksinə, Ermənistan tərəfi sülh müqaviləsi üzrə danışıqların uğurla nəticələnməsinə imkan verməyib və indi də bir sıra təxribatçı addımları ilə prosesə mane olur.
Bununla yanaşı, Qranada görüşünün yekun açıqlamasına istinadən müstəqillik, suverenlik, ərazi bütövlüyü və sərhədlərin toxunulmazlığı, güc tətbiq edilməməsi və güclə hədələməmək kimi prinsipləri növbəti dəfə xatırlayan Ermənistan tərəfi unudur ki, təmsil etdiyi Ermənistanın 30 ildən artıq müddətdə sözügedən prinsipləri bütün səyləri ilə pozan tərəf olub.
Kanada nazirinin bölgədəki vəziyyətdən xəbərsiz şəkildə nümayiş etdirdiyi qərəzli mövqeyi isə tamamilə əsassızdır.
Bölgədə heç bir humanitar böhran olmayan bir şəraitdə Kanada naziri tərəfindən bunun əksinin iddia edilməsi, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə açıq dəstək verilməməsi, eləcə də Azərbaycanın keçmiş işğal olunmuş ərazilərindən köçkün düşmüş və Ermənistandan zor gücü ilə deportasiya olunmuş qaçqınların vəziyyəti ilə maraqlanmaması Kanada tərəfindən ölkəmizə qarşı göstərilən açıq qərəzin bariz nümunəsidir.
Kanadanın Azərbaycana qarşı tədbir kimi sanksiya variantını istisna etməməsinə gəldikdə qeyd edək ki, Azərbaycanla təhdid dilində danışılması olduqca yanlışdır və heç bir tərəfə uğur gətirə bilməz.
Bu kimi təxribat xarakterli və qərəzli bəyanatların bölgənin beynəlxalq hüquq prinsiplərinə hörmət əsasında gələcək inkişafı və tərəqqisinə maneçilikdən başqa bir şey olmadığı nəzərə alınmalıdır.

No:613/23, Commentary in response to the statements of Ministers of Foreign Affairs of Armenia and Canada
25 October 2023 20:20
We strongly condemn the allegations made during the joint press conference of Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Canadian Foreign Minister Mélanie Joly on October 25.
The Armenian Foreign Minister is once again engaged in manipulations instead of trying to utilize the chance of furthering the peace process.
It is a completely unacceptable lie and a false allegation for the Foreign Minister of the state, which committed massacres and crimes against humanity during its military agression against Azerbaijan and kept the territories of Azerbaijan under occupation during almost 30 years while abusing its impunity, label the anti-terror measures of Azerbaijan conducted in its own sovereign territories without targeting any civilians, as “agression” and “ethnic cleansing”. The Armenian Minister's inappropriate reference to the decision of the International Court of Justice on this issue is an attempt to distort the reality.
We would like to remind Minister Mirzoyan, who claims that Azerbaijan is the side who refused to participate at the planned Brussels meeting, that unlike Armenia, Azerbaijan has always been at the forefront of the efforts to further the peace process. Azerbaijan has been the main initiator in the issues of the peace principles, peace treaty, opening of communications, as well as demarcation despite the blows of Armenia to the peace process for almost 30 years. On the contrary, Armenia did not allow the successful outcome of the negotiations on the peace treaty and is now hindering the process with a number of provocative actions.
Furthermore, referring to the final statement of the Granada meeting, Armenia, which once again recalls such principles as independence, sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders, refraining from the use and threats of using force, forgets that it was the party which violated the same principles with every effort during more than 30 years.
And the biased position of the Canadian Minister, which demonstrates the lack of knowledge of the situation in the region, is completely unfounded.
Canadian Minister’s assertion about the humanitarin crisis in the region, at the time when no such crises exist, when it has never demonstrated open support to the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, and interest in the situation of the IDPs from formerly occupied territories of Azerbaijan and of those who were forcefully deported from Armenia, is an indication of the overt bias of Canada against Azerbaijan.
Regarding the non-exclusion of sanctions as a tool against Azerbaijan, we would like to note that it is erroneous to speak with Azerbaijan in the language of threat, and that it will not bear any results to either side.
It should be borne in mind that such provocative and biased statements are nothing more than an obstacle to the further development and progress of the region on the basis of respect for the principles of international law.