No:566/22, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun ABŞ dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Karen Donfrid ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
08 dekabr 2022 19:15
8 dekabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Amerika Birləşmiş Ştatları dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Karen Donfrid arasında telefon danışığı baş tutub.
Nazir Ceyhun Bayramov sülh müqaviləsi üzrə aparılan danışıqların cari vəziyyəti, kommunikasiyaların açılması və delimitasiya məsələləri üzrə səylər barədə məlumat verib. Bununla yanaşı, Laçın yolundan istifadə etməklə həyata keçirilən son qanunsuz fəaliyyətlər qeyd olunub.
Karen Donfrid ABŞ-ın bölgədə sabitliyin təmin edilməsi səylərini dəstəklədiyini vurğulayıb. Liderlər və nazirlər arasında əldə olunmuş razılıqlara uyğun olaraq sülh prosesinin irəlilədilməsinin vacib olduğunu bildirib.

No:566/22, Press release on the telephone conversation between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried
08 December 2022 19:15
On December 8, 2022, a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs of the United States, Karen Donfried.
During the telephone conversation, an exchange of views took place on the current situation and prospects of the peace process between Azerbaijan and Armenia, as well as various issues of the cooperation agenda between Azerbaijan and the United States.
Minister Jeyhun Bayramov provided information on the current state of negotiations on the peace agreement, efforts on opening communications and delimitation issues. In addition, recent illegal activities carried out using the Lachin road were mentioned.
Karen Donfried emphasized that the United States supports efforts to ensure stability in the region. She said that it is important to advance the peace process in accordance with the agreements reached between the leaders and ministers.