No:549/22, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Litva Respublikasının xarici işlər naziri Qabrielius Landsberqis ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
02 dekabr 2022 13:50
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatının (ATƏT) Nazirlər Şurasının Lodzda keçirilən 29-cu iclası çərçivəsində Litva Respublikasının xarici işlər naziri Qabrielius Landsberqis ilə görüşüb.
Görüşdə iki ölkə arasında mövcud əməkdaşlıq gündəliyinin aktual məsələləri və regionda cari vəziyyət müzakirə mövzusu olub. Azərbaycan və Litva arasında müxtəlif, o cümlədən siyasi, iqtisadi, təhsil, humanitar və s. sahələrdə faydalı əməkdaşlıq gündəliyinin mövcud olduğu qeyd edilib. Münasibətlərin inkişafında qarşılıqlı səfərlərin, siyasi dialoqun əhəmiyyəti vurğulanıb. Bununla yanaşı, Azərbaycanın Aİ ilə əlaqələri, bu çərçivədə görülən işlər müzakirə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra bölgədə yaranmış yeni reallıqlar, post-münaqişə mərhələsində işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan bərpa-quruculuq işləri, nəqliyyat və kommunikasiyaların açılması, o cümlədən sülh gündəliyinin irəli aparılması istiqamətində Azərbaycan tərəfindən atılan addımlar barədə həmkarını ətraflı məlumatlandırıb.
Nazir Qabrielius Landsberqis Azərbaycan və Litva arasında münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi üçün potensialın mövcud olduğunu qeyd edib, bu potensialdan istifadənin vacibliyini vurğulayıb. Bölgədə enerji təhlükəsizliyi üzrə həyata keçirilən layihələrin əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb. Nazir Qabrielius Landsberqis Litvanın Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması prosesini dəstəklədiyini bildirib.

No:549/22, Press release on the meeting of the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Lithuania Gabrielius Landsbergis
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Lithuania Gabrielius Landsbergis on the sidelines of the 29th Ministerial Council meeting of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) held in Lodz.
At the meeting, the issues of the current cooperation agenda between the two countries and the current situation in the region were discussed. It was noted that there is an agenda of useful cooperation between Azerbaijan and Lithuania in various spheres, including political, economic, educational, humanitarian, etc. The importance of reciprocal visits and political dialogue in the development of relations was emphasized. In addition, Azerbaijan's relations with the EU and the work done in this context were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov informed his colleague in detail about the new realities that have emerged in the region after the 44-day Patriotic War, the rehabilitation and reconstruction works carried out in the territories liberated from occupation in the post-conflict phase, the opening of transport and communications, as well as the steps taken by Azerbaijan in the direction of advancing the peace agenda.
Minister Gabrielius Landsbergis noted that there is potential for further development of relations between Azerbaijan and Lithuania, and emphasized the importance of using this potential. The importance of energy security projects implemented in the region was brought to attention. Minister Gabrielius Landsbergis said that Lithuania supports the process of normalization of relations between Azerbaijan and Armenia.
At the meeting, an exchange of views also took place on other bilateral and regional issues of mutual interest.