No:546/22, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Rumıniyanın xarici işlər naziri Boqdan Auresku ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
01 dekabr 2022 21:00
1 dekabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Polşanın Lodz şəhərində keçirilən Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatının (ATƏT) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 29-cu iclasında iştirakı çərçivəsində Rumıniyanın xarici işlər naziri Boqdan Auresku ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-Rumıniya ikitərəfli strateji tərəfdaşlığının prioritet istiqamətləri, energetika, nəqliyyat, tranzit, iqtisadi-ticarət və s. istiqamətlərdə, habelə çoxtərəfli platformalarda əməkdaşlıq məsələləri ətraflı müzakirə edilib. Ölkələrimiz arasında artan yüksək səviyyəli səfərlər və siyasi dialoqdan məmnunluq ifadə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmkarına post-münaqişə dövründə bölgədə cari vəziyyət, Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması prosesi, habelə sülh sazişinin hazırlanması istiqamətində Azərbaycan tərəfindən atılan addımlar barədə məlumat verib. Nazir, mövcud mina təhlükəsini, bunun yaratdığı ciddi humanitar fəsadları diqqətə çatdırıb.
Nazir Auresku bu il Azərbaycan və Rumıniya arasında strateji tərəfdaşlığın böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini, energetika və enerji təhlükəsizliyi sahəsində praktiki əməkdaşlığın daha da inkişaf etməsinin vacib olduğunu qeyd edib.
Görüşdə, eyni zamanda qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər və regional təhlükəsizlik vəziyyəti müzakirə olunub.

No:546/22, Press release on the meeting of the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of Romania Bogdan Aurescu
On December 1, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of Romania Bogdan Aurescu within the framework of his participation in the 29th Ministerial Council meeting of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) held in Lodz, Poland.
At the meeting, priority directions of Azerbaijan-Romania bilateral strategic partnership, energy, transport, transit, trade-economic and other spheres, as well as issues of cooperation on multilateral platforms were discussed in details. Satisfaction with the increased high-level visits and political dialogue between our countries was expressed.
Minister Jeyhun Bayramov informed his colleague about the current situation in the region during the post-conflict period, the process of normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, as well as the steps taken by Azerbaijan towards the preparation of a peace agreement. The minister drew attention to the existing landmine threat and its serious humanitarian consequences.
Minister Aurescu noted that the strategic partnership between Azerbaijan and Romania is of great importance this year, and it is important to further develop practical cooperation in the field of energy and energy security.
At the meeting, other issues of mutual interest and the regional security situation also were discussed.