No:533/22, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqı Xarici Fəaliyyət Xidmətinin Rusiya, Şərq Tərəfdaşlığı, Mərkəzi Asiya, regional əməkdaşlıq və ATƏT üzrə icraçı direktoru Maykl Zibert ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
28 noyabr 2022 17:15
28 noyabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Avropa İttifaqı (Aİ) Xarici Fəaliyyət Xidmətinin Rusiya, Şərq Tərəfdaşlığı, Mərkəzi Asiya, regional əməkdaşlıq və ATƏT üzrə icraçı direktoru Maykl Zibert arasında görüş keçirilib.
Görüş zamanı, Azərbaycan-Aİ əməkdaşlığının müxtəlif aspektləri, Azərbaycan-Ermənistan normallaşması prosesi, enerji təhlükəsizliyi, kommunikasiyalar və nəqliyyat sahəsində Aİ ilə əldə olunmuş razılıqlar üzrə əməkdaşlığın perspektivləri, habelə regionda baş verən proseslər üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın sülh gündəliyi üzrə səyləri, Ermənistan tərəfindən prosesə maneçilik cəhdləri, eləcə Üçtərəfli Bəyanatlar çərçivəsində öhdəliklərin kobud şəkildə pozulması, erməni silahlı birləşmələrinin hələ də ərazilərimizdən tam olaraq çıxarılmaması, Laçın yolundan hərbi məqsədlər üçün sui-istifadə halları və mövcud mina təhdidləri barədə qarşı tərəfə ətrafı məlumat verib.

No:533/22, Press release on the meeting of the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Managing Director of the European Union External Action Service for Russia, Eastern Partnership, Central Asia, regional cooperation and OSCE Michael Siebert
28 November 2022 17:15
On November 28, 2022, a meeting was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov and the Managing Director of the European Union (EU) External Action Service for Russia, Eastern Partnership, Central Asia, regional cooperation and OSCE, Michael Siebert.
During the meeting the sides exchanged views on various aspects of Azerbaijan-EU cooperation, normalization process between Azerbaijan and Armenia, prospects of cooperation on agreements reached with the EU in the field of energy security, communications and transportation, as well as ongoing processes in the region.
Minister Jeyhun Bayramov briefed his counterpart in details about Azerbaijan's efforts on the peace agenda, Armenia's attempts to obstruct the peace process, as well as the gross violation of obligations undertaken within the framework of the Trilateral Statements, the still incomplete withdrawal of Armenian armed formations from our territories, abuse of the Lachin road for military purposes, and ongoing threats related to the existence of landmines.