No:506/22, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Moldova Respublikasının ölkəmizə yeni təyin olunmuş səfiri Aleksandr Yesaulenko ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
05 noyabr 2022 18:45
5 noyabr 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Moldova Respublikasının Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunmuş səfiri Aleksandr Yesaulenko ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov səfir Aleksandr Yesaulenkonun etimadnaməsinin surətini qəbul edib, səfirə təyinatı münasibətilə təbrikini çatdırıb və ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Görüşdə Azərbaycan və Moldova arasında mövcud ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyi, həmçinin regional vəziyyət ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, Azərbaycan və Moldova arasında ikitərəfli səviyyədə səmərəli əməkdaşlıq gündəliyinin mövcudluğunu məmnunluqla qeyd edib. İki ölkə arasında münasibətlərin inkişafına Azərbaycan və Moldova xalqları arasında mövcud qarşılıqlı rəğbətin də müsbət təsir göstərdiyi bildirilib. Nazir, Azərbaycanın Moldova ilə regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində, xüsusilə BMT, ATƏT, Avropa Şurası, QDİƏT, GUAM və Avropa İttifaqı “Şərq Tərəfdaşlığı” çərçivəsində əməkdaşlığa əhəmiyyət verdiyini diqqətə çatdırıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin post-münaqişə dövründə bölgədə yaranmış yeni reallıqlar, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri,  Azərbaycanın sülh gündəliyinin irəli aparılması istiqamətində fəaliyyəti haqqında qarşı tərəfi məlumatlandırıb.
Səfir Aleksandr Yesaulenko qəbula görə nazir Ceyhun Bayramova təşəkkür edib, həmçinin qarşıdan gələn 8 Noyabr – Zəfər Günü münasibətilə öz təbriklərini çatdırıb. Səfir zəngin tarixə, ənənələrə, qonaqpərvər cəmiyyətə sahib olan Azərbaycanda fəaliyyət göstərəcəyi üçün məmnunluq duyduğunu ifadə edib. Aleksandr Yesaulenko, iki ölkə arasında müxtəlif, o cümlədən iqtisadi, mədəni, energetika sahələrində münasibətlərin inkişafının əhəmiyyətini vurğulayaraq, bu xüsusda əlaqələrin daha da inkişafı üçün çalışacağını ifadə edib.

No:506/22, Press release on the meeting of the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the newly appointed Ambassador of the Republic of Moldova to Azerbaijan Alexander Esaulenko
On January 5, 2023, Minister of Foreign Affairs met with the newly appointed Ambassador of the Republic of Moldova to the Republic of Azerbaijan, Alexander Esaulenko.
Minister Jeyhun Bayramov received the copy of the credentials of Ambassador Alexander Esaulenko, conveyed his congratulations to Ambassador on his appointment, and wished him success in his future activities.
During the meeting, an exchange of views took place on the current bilateral and multilateral agenda between Azerbaijan and Moldova, as well as the regional situation.
Minister Jeyhun Bayramov noted with satisfaction the existence of an effective cooperation agenda between Azerbaijan and Moldova at the bilateral level. It was emphasized that the existing mutual sympathy between the peoples of Azerbaijan and Moldova had a positive effect on the development of relations between the two countries. Minister pointed out that Azerbaijan attaches importance to cooperation with Moldova within the framework of regional and international organizations, especially within UN, OSCE, Council of Europe, OSCE, GUAM, and European Union's Eastern Partnership.
Minister Jeyhun Bayramov informed his interlocutor on new realities that emerged in the region in the post-conflict period, large-scale restoration and construction work carried out in the liberated areas, Azerbaijan's activities in the direction of advancement of the peace agenda.
Ambassador Alexander Esaulenko thanked Minister Jeyhun Bayramov for the reception and also conveyed his congratulations on 8 November - Victory Day. Ambassador expressed his satisfaction with his appointment to Azerbaijan, having a rich history, traditions, and hospitable society. Alexander Esaulenko emphasized the importance of the development of relations between the two countries in various fields, including economic, cultural, and energy, and expressed that he will work for the further development of relations in this regard.