No:494/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ Dövlət Katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Karen Donfrid ilə telefon danışığına dair məlumatı
06 dekabr 2021 20:47
6 dekabr 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun ABŞ Dövlət Katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Karen Donfrid ilə telefon danışığı baş tutub.
Tərəflər bölgədə mövcud olan ən son vəziyyət, o cümlədən Ermənistan və Azərbaycan arasında münaqişə sonrası münasibətlərin normallaşdırılması üzrə danışıqların mövcud durumu ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Karen Donfrid Azərbaycanın 10 nəfər erməni əsilli hərbi qulluqçunu Ermənistan tərəfinə təhvil verməsini, habelə Ermənistanın mina xəritələrini Azərbaycana təqdim etməsini müsbət bir hal və münasibətlərin normallaşması istiqamətində irəliləyiş kimi dəyərləndirib.
Telefon danışığı zamanı tərəflər, həmçinin ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin bəzi məsələləri, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər mövzuları müzakirə ediblər.

No:494/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation of the Minister Jeyhun Bayramov with the Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried
06 December 2021 20:47
On December 6, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with Karen Donfried, US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs.
The sides exchanged views on the latest situation in the region, including the current state of negotiations on the normalization of post-conflict relations between Armenia and Azerbaijan.
Karen Donfried described Azerbaijan's handover of 10 Armenian servicemen to the Armenian side, as well as Armenia's submission of mine maps to Azerbaijan, as a positive development and progress towards the normalization of relations.
During the telephone conversation, the sides also discussed some issues of the bilateral cooperation agenda, as well as other topics of mutual interest.