No:485/25, Nazir Ceyhun Bayramovun UNESCO-nun Baş direktoru ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
23 dekabr 2025 17:31
23 dekabr tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə BMT-nin Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının (UNESCO) yeni seçilmiş Baş direktoru Xaled El-Enani arasında telefon danışığı aparılıb.
Nazir qarşı tərəfi UNESCO-nun Baş direktoru vəzifəsinə seçilməsi münasibətilə təbrik edib, ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Tərəflər Azərbaycanla UNESCO arasında mövcud əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirərək, gələcəkdə bu münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi üçün hazır olduqlarını bildiriblər. Azərbaycanın çoxtərəfli diplomatiya və mədəniyyətlərarası dialoq sahəsindəki rolu vurğulanıb. Bu çərçivədə ölkəmizin təşəbbüsləri və UNESCO üzrə planlar müzakirə olunub.
UNESCO Baş direktoru təşkilata etimadın artırılması və fəaliyyətinin siyasiləşdirilməməsi istiqamətində səylərinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Nazir həmçinin 2026-cı ildə Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyası (WUF13), Bakı prosesi, Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu barədə məlumat verib və Baş direktoru bu tədbirlərdə iştiraka dəvət edib.
Nazir Ceyhun Bayramov daha sonra, tarixi Vaşinqton görüşü və postmünaqişə dövründə görülən işlər barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat verib.
Telefon danışığı zamanı həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:485/25, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Director-General of UNESCO
23 December 2025 17:31
On 23 December, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the newly elected Director-General of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO), Khaled El-Enany.
The Minister congratulated his counterpart on his election as Director-General of UNESCO and wished him success in his activities.
The sides highly appreciated the existing cooperation between Azerbaijan and UNESCO and expressed their readiness to further develop these relations in the future. Azerbaijan’s role in multilateral diplomacy and intercultural dialogue was emphasized. In this context, Azerbaijan’s initiatives and plans related to UNESCO were discussed.
The Director-General of UNESCO emphasized the importance of efforts aimed at increasing trust in the organization and preventing the politicization of its activities.
The Minister also informed the Director-General about the 13th session of the World Urban Forum (WUF13) to be held in Baku in 2026, the Baku Process, and the World Forum on Intercultural Dialogue, and invited him to participate in these events.
Minister Jeyhun Bayramov further provided detailed information on the historic Washington meeting and the work carried out in the post-conflict period.
The sides also exchanged views on regional issues of mutual interest during the telephone conversation.