No:482/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Portuqaliya xarici işlər üzrə dövlət naziri Augusto Santos Silva ilə görüşünə dair məlumatı
02 dekabr 2021 17:37
2 dekabr 2021-ci il tarixində, Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ATƏT-in Nazirlər Şurasının Stokholmda keçirilən 28-ci iclasında iştirakı çərçivəsində Portuqaliya Respublikasının xarici işlər üzrə dövlət naziri Augusto Santos Silva ilə görüşüb.
Görüşdə tərəflər iki ölkə arasında mövcud olan ikitərəfli əlaqələri müzakirə etdilər, xüsusilə iqtisadi sahədə münasibətlərin inkişaf etdirilməsi üçün potensialın mövcud olduğunu qeyd etdilər. Həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq, xüsusilə Avropa İttifaqı ilə və BMT çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri vurğulandı.
Nazir Ceyhun Bayramov enerji sahəsində əməkdaşlığı qeyd edərək, Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində Azərbaycanın rolunu vurğuladı. O, Avropa İttifaqı ilə alternativ enerji sahəsində əməkdaşlıq perspektivlərinə toxundu. Bu xüsusda, nazir azad edilmiş ərazilərin yaşıl enerji zonası elan olunduğunu bildirdi.
Nazir Ceyhun Bayramov bölgədə mövcud olan vəziyyət, üçtərəfli bəyanatların icra edilməsi və kommunikasiya xətlərinin açılması məsələləri barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat verdi.
Tərəflər görüşdə, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.

No:482/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of State and Foreign Affairs of Portugal Augusto Santos Silva
On December 2, 2021, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of State and Foreign Affairs of the Portuguese Republic Augusto Santos Silva within the framework of his participation in the 28th meeting of the OSCE Ministerial Council in Stockholm.
During the meeting, the sides discussed the existing bilateral relations between the two countries, noting the potential for the development of relations, especially in the economic sphere. They also stressed cooperation within international organizations, especially within the European Union and the United Nations.
Noting the cooperation in the field of energy, Minister Jeyhun Bayramov stressed the role of Azerbaijan in ensuring Europe's energy security. He touched upon the prospects of cooperation with the European Union in the field of alternative energy. In this regard, the Minister said that the liberated areas have been declared a green energy zone.
Minister Jeyhun Bayramov briefed the opposite side on the current situation in the region, the implementation of trilateral statements, and the opening of communication lines.