No:478/25, “Xəzər dənizinin dəniz ətraf mühitinin mühafizəsi haqqında” Çərçivə Konvensiyasının Katibliyinin təşkili məsələləri üzrə Xüsusi qrupun ikinci iclasına dair mətbuat məlumatı
19 dekabr 2025 22:35
18-19 dekabr 2025-ci il tarixlərində Cenevrədə Xəzəryanı dövlətlərin ətraf mühit nazirlərinin qərarı ilə “Xəzər dənizinin dəniz ətraf mühitinin mühafizəsi haqqında” Çərçivə Konvensiyasının Katibliyinin təşkili üzrə sənəd layihələrinin hazırlanması məqsədilə yaradılmış Xüsusi qrupun ikinci iclası keçirilib.
Konvensiyanın müvəqqəti Katibliyi kimi fəaliyyət göstərən BMT-nin ətraf Mühit Proqramının Avropa Regional Ofisi tərəfindən təşkil olunan görüşdə Azərbaycan Respublikası, İran İslam Respublikası, Qazaxıstan Respublikası, Rusiya Federasiyası və Türkmənistanın nümayəndə heyətləri iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikasının nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Samir Şərifov rəhbərlik edib.
Azərbaycan tərəfinin sədrliyi ilə keçirilən iclasda Konvensiyanın Katibliyinin təşkili üzrə konseptual əsasların müzakirəsi davam etdirilib.
Tərəflər Katibliyin Xəzər dənizi regionunda yerləşdirilməsinin institusional mexanizmlərinə dair məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Görüş çərçivəsində, Konvensiyanın müvəqqəti Katibliyi Xəzər dənizinin səviyyəsinin dəyişməsi ilə bağlı Fəaliyyət Planı layihəsinin müzakirələrinin gedişatı barədə tərəflərə məlumat verib.

No:478/25, Press release on the second meeting of the Special Working Group on the establishment of the Secretariat of the Framework Convention for the Protection of the Marine Environment of the Caspian Sea
19 December 2025 22:35
On 18–19 December 2025, the second meeting of the Special Working Group, established by the decision of the environment ministers of the Caspian littoral states to prepare draft documents on the establishment of the Secretariat of the Framework Convention for the Protection of the Marine Environment of the Caspian Sea, was held in Geneva.
The meeting, organized by the Regional Office for Europe of the United Nations Environment Programme acting as the interim Secretariat of the Convention, was attended by delegations from the Republic of Azerbaijan, the Islamic Republic of Iran, the Republic of Kazakhstan, the Russian Federation, and Turkmenistan.
The delegation of the Republic of Azerbaijan was headed by Deputy Minister of Foreign Affairs Samir Sharifov.
At the meeting, held under the chairmanship of the Azerbaijani side, discussions continued on the conceptual foundations for the establishment of the Secretariat of the Convention.
The sides exchanged views on issues related to institutional mechanisms for locating the Secretariat in the Caspian Sea region.
Within the framework of the meeting, the interim Secretariat of the Convention informed the sides about the progress of discussions on the draft Action Plan related to the fluctuation of the Caspian Sea level.