No:476/25, Azərbaycan Respublikası və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri arasında konsulluq məsləhətləşmələrinə dair mətbuat məlumatı
18 dekabr 2025 12:26
17 dekabr 2025-ci il tarixində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Xarici İşlər Nazirliyi arasında sayca ikinci konsulluq məsləhətləşmələri keçirilib.
Məsləhətləşmələrdə Azərbaycan nümayəndə heyətinə Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq idarəsinin rəisi Emil Səfərov, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin nümayəndə heyətinə isə Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq Xidmətləri Departamentinin direktoru Raşed Nadhar Rahmah rəhbərlik edib.
Konsulluq məsləhətləşmələri zamanı Azərbaycan üçün mühüm tərəfdaş ölkə olan Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri ilə konsulluq sahəsində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, o cümlədən sahə üzrə yeni ikitərəfli sənədlərin imzalanması imkanları nəzərdən keçirilib.
Bununla yanaşı, konsulluq sahəsində həyata keçirilmiş son yeniliklər, o cümlədən konsulluq xidmətlərinin rəqəmsallaşdırılması istiqamətində hər iki ölkənin mövcud təcrübəsi və tətbiq olunan mexanizmlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, bu sahədə əməkdaşlığın genişləndirilməsi və qabaqcıl təcrübələrin qarşılıqlı tətbiqi imkanlarına baxılıb.
Bununla yanaşı, iki ölkə arasında miqrasiya, ədliyyə, sərhəd, daxili işlər, təhsil, sosial və digər sahələrdə əlaqələrin gücləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Tərəflər arasında konsulluq məsləhətləşmələrinin növbəti iclasının 2026-cı ildə Abu-Dabi şəhərində keçirilməsinə dair razılıq əldə olunub.

No:476/25, Press release on consular consultations between the Republic of Azerbaijan and the United Arab Emirates
18 December 2025 12:26
On 17 December 2025, the second round of consular consultations was held in the city of Baku between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the United Arab Emirates.
The Azerbaijani delegation was led by Emil Safarov, Head of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, while the UAE delegation was headed by Rashed Nadhar Rahmah, Director of the Consular Services Department of the Ministry of Foreign Affairs.
During the consultations, the current state and prospects of cooperation in the consular sphere between Azerbaijan and the United Arab Emirates, an important partner country for Azerbaijan, were reviewed, including the possibilities of signing new bilateral documents in this field.
In addition, an exchange of views was held on recent developments in the consular sphere, including the existing experience and applied mechanisms of both countries in the digitalization of consular services, as well as opportunities to expand cooperation and mutually apply best practices in this area.
The importance of strengthening cooperation between the two countries in the fields of migration, justice, border management, internal affairs, education, social and other areas was also emphasized.