No:474/25, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin “Diplomatiya Aləmi” jurnalının xüsusi buraxılışına dair mətbuat məlumatı
16 dekabr 2025 16:46
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən “Diplomatiya Aləmi” jurnalının 61/2025 saylı növbəti xüsusi buraxılışı nəşr edilib.
Jurnalın xüsusi buraxılışı “COP29: Yaşıl Dünya naminə Həmrəylik (COP29: In Solidarity for a Green World)” başlığı altında Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının 29-cu sessiyası (COP29) sədrliyinə həsr olunub.
Jurnalda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın COP29 çərçivəsində keçirilmiş tədbirlərdə iştirakı və çıxışları, COP29 ilə bağlı Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri və Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin iqlim məsələləri üzrə nümayəndəsinin, eləcə də digər rəsmi şəxslərin məqalələri yer alıb.
Nəşrdə həmçinin Azərbaycan Respublikasının COP29 sədrliyinin yekunları, ölkəmizin qlobal iqlim diplomatiyasına verdiyi töhfələr, o cümlədən qəbul olunmuş sənədlər və COP29 sədrliyinin fəaliyyət gündəliyi üzrə irəli sürülmüş təşəbbüslər, habelə COP üçlüyü fotmatında fəaliyyəti və COP30 çərçivəsində töhfələri barədə ətraflı məlumat təqdim olunur.

No:474/25, Press release on the special issue of the “World of Diplomacy” journal of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
16 December 2025 16:46
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan has published the next special issue (No. 61/2025) of the “World of Diplomacy” journal.
The special issue of the journal, titled “COP29: In Solidarity for a Green World,” is dedicated to Azerbaijan’s presidency of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29).
The journal features the participation and speeches of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva at events held within the framework of COP29, as well as articles by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, the Representative of the President of the Republic of Azerbaijan on climate issues, and other officials.
The publication also provides detailed information on the outcomes of Azerbaijan’s COP29 presidency, the country’s contributions to global climate diplomacy, including adopted documents and initiatives put forward within the COP29 Presidency Action Agenda, as well as its activities within the COP Troika format and contributions to COP30.