No:468/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Cenevrədə İsveçrə Konfederasiyasının xarici işlər üzrə dövlət katibi Livia Leu ilə görüşünə dair məlumatı
03 oktyabr 2022 17:40
3 oktyabr 2022-ci il tarixində Cenevrədə Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə İsveçrə Konfederasiyasının xarici işlər üzrə dövlət katibi Livia Leu arasında görüş keçirilib.
Görüş zamanı nazir Ceyhun Bayramov İsveçrə tərəfinə Ermənistan xarici işlər naziri ilə görüşə ev sahibliyi etdiklərinə görə minnətdarlıq bildirib. Nazir görüşün nəticələri ilə bağlı öz təəssüratlarını İsveçrə tərəfi ilə bölüşüb. Səylərin post-münaqişə dövründə Azərbaycan və Ermənistan arasında dövlətlərarası münasibətlərin tənzimlənməsinə və sülh müqaviləsinin imzalanmasına yönəldilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb, bu istiqamətdə tərəfimizdən müqavilənin elementlərinin Ermənistan tərəfinə təqdim olunduğu qeyd edilib.
Bununla yanaşı, normallaşma prosesində mövcud çətinliklər, delimitasiya və kommunikasiya xəttlərinin açılması məsələləri, habelə Ermənistan tərəfinin Azərbaycan ərazisində çoxsaylı faciəvi itkilərə səbəb olan minalar yerləşdirməkdə davam etməsi barədə qarşı tərəf məlumatlandırılıb.
Dövlət katibi Livia Leu bölgədə normallaşma prosesinin davam etməsinin, hərbi toqquşmalardan çəkinməyin vacib olduğunu bildirib. İsveçrə tərəfinin neytrallıq prinsiplərinə əsaslanaraq Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh prosesinə töhfə verməyə daim hazır olduğunu diqqətə çatdırıb.
Görüş zamanı, gələcək danışıqların perspektivləri, habelə digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:468/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the State Secretary for Foreign Affairs of the Swiss Confederation Livia Leu in Geneva
On October 3, 2022, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the State Secretary for Foreign Affairs of the Swiss Confederation Livia Leu.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov expressed gratitude to the Swiss side for hosting the meeting with the Minister of Foreign Affairs of Armenia. The Minister shared his views on the results of the meeting with his interlocutor. The importance of focusing efforts on the regulation of interstate relations between Azerbaijan and Armenia and the signing of a peace treaty in the post-conflict period was emphasized, and it was noted that elements of the treaty were presented to the Armenian side.
The existing difficulties in the process of normalization of relations, the delimitation and opening of communications, as well as the continued placement of mines by the Armenian side in the territory of Azerbaijan causing numerous tragic losses was brought up.
State Secretary Livia Leu emphasized the importance of continuing the process of normalization in the region and avoiding military escalations. She pointed out that Switzerland is always ready to contribute to the peace process between Azerbaijan and Armenia based on the principles of neutrality.
Exchange of views took place on the prospects of future negotiations, as well as on other issues of mutual interests.