No:465/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Küveyt Dövlətinin ölkəmizə yeni təyin olunmuş səfiri Məhəmməd Feysəl Əl-Muteyri ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
29 noyabr 2024 14:31
29 noyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Küveyt Dövlətinin ölkəmizə yeni təyin olunmuş səfiri Məhəmməd Feysəl Əl-Muteyrini qəbul edib.
Küveyt Dövlətinin səfiri Məhəmməd Feysəl Əl-Muteyri etimadnaməsinin surətini nazir Ceyhun Bayramova təqdim edib. Nazir yeni təyin olunmuş səfiri təbrik edib, ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Cari ildə Küveyt Dövləti ilə diplomatik münasibətlərimizin əsasının qoyulmasının 30-cu ildönümünün qeyd olunduğu, bu illər ərzində ikitərəfli, o cümlədən çoxtərəfli əməkdaşlığın inkişafının məmnunluq doğurduğu diqqətə çatdırılıb.
Regional və beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə BMT, Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Körfəz Əməkdaşlıq Şurası çərçivəsində qarşılıqlı dəstək və əməkdaşlığın bundan sonra da davam etdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Tərəflər COP29-un nəticələri barədə ətraflı müzakirə aparıb. Ölkəmizin liderliyi ilə uğurlu konfransın iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə istiqamətində səylərə mühüm töhfə olduğu vurğulanıb.
Səfir Azərbaycan və Küveyt arasında mövcud əməkdaşlığın bundan sonra da yüksələn xətt üzrə inkişaf edəcəyinə əminlik ifadə edib, bu istiqamətdə səylərini əsirgəməyəcəyini bildirib.

No:465/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Mohammad Faisal Almutairi, newly appointed Ambassador of the State of Kuwait to our country
29 November 2024 14:31
On 29 November 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and received Mohammad Faisal Almutairi, newly appointed Ambassador of the State of Kuwait to our country.
Ambassador of the State of Kuwait Mohammad Faisal Almutairi presented a copy of his letter of credence to Minister Jeyhun Bayramov. The Minister congratulated the newly appointed Ambassador and wished him success in his future activities.
It was stressed that this year marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations with the State of Kuwait, and that the development of bilateral, including multilateral, cooperation over these years causes satisfaction.
The importance of intensifying the activities of the Joint Commission for Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the State of Kuwait in the direction of further developing our bilateral cooperation in various fields, including economy, trade, investments, tourism and other directions, was noted.
The importance of continuing mutual support and cooperation hereafter within the framework of regional and international organizations, particularly the United Nations, the Non-Aligned Movement, the Organization of Islamic Cooperation and the Gulf Cooperation Council, was emphasized.
The sides conducted detailed discussions on the outcomes of COP29. It was emphasized that the successful conference under the leadership of our country is an important contribution to efforts in the direction of combating climate change.
The Ambassador expressed confidence that the existing cooperation between Azerbaijan and Kuwait will continue to develop on an upward trajectory hereafter, and stated that he will spare no efforts in this direction.