No:461/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya liderlərinin Soçi şəhərində keçirilmiş görüşü ilə bağlı şərhi
26 noyabr 2021 23:37
26 noyabr 2021-ci il tarixində Soçidə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putin və Ermənistan Respublikasının baş naziri Nikol Paşinyan arasında keçirilmiş üçtərəfli görüşün nəticələrini müsbət qiymətləndiririk.
Görüş nəticəsində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin, Ermənistan Respublikası baş nazirinin və Rusiya Federasiyası Prezidentinin imzaladığı bəyanatda Azərbaycanın mövqeyini əks etdirən məqamlar tam şəkildə təmin edilmişdir.
Bəyanatda regionun iqtisadi potensialının üzə çıxarılması məqsədilə, o cümlədən dəmir yollarının və avtomobil yollarının açılması ilə əlaqədar layihələrin tezliklə həyata keçirilməsi məqamları xüsusilə vurğulanmalıdır.
Münaqişə sonrası mərhələdə Azərbaycan, üçtərəfli bəyanatların tam şəkildə həyata keçirilməsi, bölgədə bütün kommunikasiyaların açılması, iki ölkə arasında delimitasiya prosesinin başlanması və münasibətlərin beynəlxalq hüquq prinsipləri əsasında normallaşması mövqeyindən çıxış edib. Azərbaycan tərəfi, bundan sonra da 26 noyabr Bəyanatında da əks olunmuş aidiyyəti məqamların icrası istiqamətində müvafiq addımlarını davam etdirəcək.

No:461/21, Comment of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of the leaders of Azerbaijan, Armenia and Russia in Sochi
26 November 2021 23:37
We welcome the results of the trilateral meeting held between the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the President of the Russian Federation Vladimir Putin and the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan on November 26, 2021 in Sochi.
As a result of the meeting, points reflecting position of Azerbaijan have been fully ensured in the Statement signed by the President of the Republic of Azerbaijan, the Prime Minister of the Republic of Armenia and the President of the Russian Federation.
The speedy implementation of the projects aiming the revealing the economic potential of the region, including the opening of railways and highways highlighted in the Statement should be especially emphasized.
In the post-conflict period, Azerbaijan called for the full implementation of trilateral statements, the opening of all communications in the region, the start of the delimitation process between the two countries and spoke from the position of normalization of relations based on international law. Azerbaijani side will continue to take appropriate steps to implement the relevant points reflected in the November 26 Statement.