No:450/21, AR Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Koreya Respublikasının Prezidenti yanında Şimali İqtisadi Əməkdaşlıq Komitəsinin sədri Çong Soo Park ilə görüşünə dair məlumatı
22 noyabr 2021 14:58
2021-ci ilin 22 noyabr tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Koreya Respublikasının Prezidenti yanında Şimali İqtisadi Əməkdaşlıq Komitəsinin sədri Çong Soo Park ilə görüşü baş tutub.
Görüş zamanı Koreya Respublikası ilə ölkəmiz arasındakı mövcud əməkdaşlıq səviyyəsindən məmnunluq ifadə olunub, yeni istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə edilib.
Görüşdə tərəflər Azərbaycan və Koreya Respublikası arasında əməkdaşlıq gündəliyinin bir çox məsələləri üzrə, xüsusilə də energetika, infrastruktur, nəqliyyat, informasiya texnologiyaları, alternativ enerji, investisiya, tikinti, təhsil sahələrində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Koreya Respublikasının iqtisadi əməkdaşlıq baxımından ölkəmiz tərəfindən prioritet ölkə kimi qiymətləndirildiyini qeyd edən nazir Ceyhun Bayramov dövlət səviyyəsində qarşılıqlı səfərlərin intensivliyinin artırılmasının mövcud münasibətlərə daha da təkan verilməsi baxımından mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu bildirdi.
Daha sonra Nazir Ceyhun Bayramov 1 il bundan öncə baş vermiş Vətən müharibəsi nəticəsində Azərbaycanın öz ərazi bütövlüyünü təmin etdiyi və nəticədə, bölgədə yaranmış reallıqların yeni nəqliyyat bağlantılarının inkişafı üçün əlverişli şərait yaratdığı barədə həmkarını məlumatlandırıb. Bu xüsusda, qarşı tərəfə Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə Şərq-Qərb, Şimal-Cənub beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafı istiqamətində həyata keçirilən infrastruktur layihələri haqqında məlumat verilib, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan geniş miqyaslı quruculuq işlərinə diqqət çəkilib.
Şimali İqtisadi Əməkdaşlıq Komitəsinin sədri Çong Soo Park Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev ilə keçirdiyi görüşü məmnunluqla qeyd edərək, görüş zamanı gələcək əməkdaşlıq planlarına dair əsas prioritet məsələlərin müzakirə oldunduğunu və bunun ölkələrimiz arasındakı əməkdaşlığın yeni mərhələyə yüksəlməsinə təkan verəcəyinə inamını ifadə etdi.
Görüş zamanı tərəflər, habelə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələləri müzakirə ediblər.

Press release 22 November 2021
No:450/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Chairman of the Presidential Committee on Northern Economic Cooperation of the Republic of Korea Chong Soo Park
On November 22, 2021, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Chairman of the Presidential Committee on Northern Economic Cooperation of the Republic of Korea Chong Soo Park.
During the meeting, the sides expressed satisfaction with the current level of cooperation between the Republic of Korea and our country, and discussed prospects for cooperation in new areas.
At the meeting, the sides exchanged views on many issues of the cooperation agenda between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Korea, including the development of cooperation in energy, infrastructure, transport, information technology, alternative energy, investment, construction and education.
Noting that the Republic of Korea is considered a priority country by Azerbaijan in terms of economic cooperation, Minister Jeyhun Bayramov stressed that increasing the intensity of reciprocal visits at the state level is important in terms of further boosting existing relations.
Then, Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart that as a result of the Patriotic War that took place one year ago, Azerbaijan ensured its territorial integrity and, as a result, the realities in the region created favorable conditions for the development of new transport links. In this regard, the opposite side was informed about the infrastructure projects implemented at the initiative and with the participation of Azerbaijan in the development of East-West, North-South international transport corridors, and attention was drawn to large-scale reconstruction work in the liberated territories.
Chairman of the Committee on Northern Economic Cooperation Chong Soo Park noted with satisfaction the meeting with the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, during which the main priority issues of further cooperation were discussed, and expressed confidence that this would give impetus to a new stage of cooperation between our countries.
During the meeting, the sides discussed the expansion of cooperation within international organizations and other issues of mutual interest.