No:445/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovla Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto arasında keçirilmiş görüş barədə məlumatı
23 sentyabr 2022 23:15
Nyu Yorkda BMT Baş Assambleyasının 77-ci sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsi çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto ilə görüşüb.
Gorüş zamanı Azərbaycan ilə Macarıstan arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişaf səviyyəsindən məmnunluq ifadə olunub və çoxtərəfli platformalarda əməkdaşlıq perspektivləri, habelə regional məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov bu ilin ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi ilə əlamətdar olduğunu deyərək, xalqlarımız arasında əlaqələrin dərin tarixi kökləri olduğunu bildirib. Nazir iki ölkə arasında yüksək səviyyəli mövcud strateji tərəfdaşlığı yüksək qiymətləndirib. Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfə bölgədə mövcud olan cari vəziyyət barədə ətraflı məlumat verib.
Nazirlər ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, energetika, təhsil, humanitar, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf dinamikasını xüsusilə vurğulayıblar. Bu xüsusda, iqtisadi əlaqələrimizin genişlənməsində hökumətlərarası birgə komissiyanın rolu qeyd edilib.
Peter Siyatro Azərbaycan ilə Macarıstan arasında movcud əlaqələrin bir çox sahələrdə genişləndirmək əzmində olduğunu ifadə edib. O, Macarıstanın dost ölkə olan Azərbaycanla münasibətlərin inkişafına böyük önəm verdiyini və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə hər zaman hörmətlə yanaşdığını və dəstəklədiyini vurğulayıb. Nazir Macarıstanın, Azərbaycanın azad olunmuş ərazilərinin bərpası və yenidən qurulması prosesində iştirakda maraqlı olduğunu bildirib. Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında Azərbaycanın vacib tərəfdaş olduğunu deyən Peter Siyatro energetika sahəsində əməkdaşlıq planlarını diqqətə çatdırıb.
Görüşdə ikitərəfli münasibətlərin digər aspektləri, hüquq-müqavilə bazasının genişləndirilməsi, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər barəsində geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

No:445/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting held between Minister Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary Péter Szijjártó
On the sidelines of the high-level week of the 77th session of the UN General Assembly in New York, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary Péter Szijjártó.
During the meeting, satisfaction was expressed with the level of development of bilateral relations between Azerbaijan and Hungary, and broad exchange of views took place on the cooperation perspectives on multilateral platforms, as well as the regional issues.
Minister Jeyhun Bayramov noted that this year marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between our countries, and emphasized the deep historical roots between the peoples of the two countries.
Minister expressed appreciation for the existing high-level strategic partnership between the two countries. He also provided his interlocutor detailed information on the current situation in the region.
Ministers particularly emphasized the development dynamics of cooperation between our countries in political, economic, energy, education, humanitarian, tourism and other fields. In this regard, the role of the intergovernmental joint commission in the expansion of economic relations was noted.
Péter Szijjártó expressed determination to expand the existing relations between Azerbaijan and Hungary in a number of areas. Great importance attached to the development of relations with Azerbaijan, as well as the respect and support of the territorial integrity of Azerbaijan were emphasized by Minister Péter Szijjártó. Minister also expressed the interest of Hungary in participating in the process of restoration and reconstruction of the liberated territories of Azerbaijan. Noting that Azerbaijan is an important partner in ensuring Europe's energy security, Minister Péter Szijjártó drew attention to cooperation plans in the field of energy.
At the meeting, a wide range of views were exchanged on other aspects of bilateral relations, the expansion of its legal base, as well as on the other issues of mutual interest.