No:445/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ Dövlət Katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Karen Donfrid ilə telefon danışığına dair məlumatı
18 noyabr 2021 20:25
18 noyabr 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun ABŞ Dövlət Katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Karen Donfrid ilə telefon danışığı baş tutub.
Karen Donfrid Azərbaycan və Ermənistan sərhədində yaşanan gərginlikdən narahatlığını ifadə edib, hər iki tərəfi deeskalasiyaya və fikir ayrılıqlarını sülh yolu ilə həll etməyə çağırıb.
Nazir Ceyhun Bayramov son günlərdə Ermənistan tərəfindən məqsədyönlü şəkildə törədilən silsilə təxribatçı addımlar barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat verib. Nazir bölgədə vəziyyətin gərginləşməsi məsuliyyətinin bilavasitə Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşdüyünü vurğulayıb.
Azərbaycanın beynəlxalq hüququn prinsipləri əsasında Ermənistanla delimitasiya prosesinə başlamağa hazır olduğu, lakin Ermənistan tərəfindən buna qarşılıq verilmədiyi qeyd olunub.
Telefon danışığı zamanı tərəflər, həmçinin üçtərəfli bəyanatların icrası və digər regional təhlükəsizlik məsələləri ərtafında fikir mübadiləsi aparıblar.

Press release 18 November 2021 20:25
No:445/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with the US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried
18 November 2021 20:25
On November 18, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with Karen Donfried, US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs.
Karen Donfried expressed concern over the tensions on the Azerbaijan-Armenia border and called on both sides to de-escalation and resolve their differences peacefully.​
Minister Jeyhun Bayramov briefed the opposite side on a series of provocative steps taken by Armenia in recent days. The Minister stressed that the responsibility for the escalation of the situation in the region lies directly with the military-political leadership of Armenia.​
It was noted that Azerbaijan is ready to start the process of delimitation with Armenia on the basis of the principles of international law, however, Armenia hasn’t reciprocated.
During the telephone conversation, the sides also exchanged views on the implementation of trilateral statements and other regional security issues.