Mətbuat şərhi 18 noyabr 2021 16:00
No:444/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İsveç Krallığının xarici işlər naziri Ann Linde ilə telefon danışığına dair məlumatı
18 noyabr 2021 16:00
18 noyabr 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun İsveç xarici işlər naziri, ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri xanım Ann Linde ilə telefon danışığı baş tutub.
Ann Linde bu ilin 16 noyabr tarixində Azərbaycan və Ermənistan sərhədində yaşanan gərginlikdən narahatlığını ifadə edib və hər iki tərəfi vəziyyətin gərginləşdirilməsindən çəkinməyə və konstruktiv dialoqa çağırıb.
Nazir Ceyhun Bayramov baş verən gərginliyin Ermənistan tərəfindən məqsədyönlü şəkildə törədilən silsilə təxribatçı addımlardan növbəti biri olduğunu qeyd edib. Belə ki, 8 noyabr tarixindən etibarən Ermənistan tərəfindən törədilən hərbi təxribatlar barədə ətraflı məlumat verən nazir, bu xüsusda Ermənistanın keçmiş müdafiə nazirinin Azərbaycan ərazilərinə qanunsuz səfəri, Ermənistan silahlı qüvvələrinin 60-a yaxın şəxsi heyətinin Laçın rayonunda Azərbaycan Ordusunun mövqelərinə aparan yol üzərində cəmləşməsi, Şuşa yaxınlığında erməni terrorçularının Azərbaycan postuna hücumu, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Kəlbəcər və Laçın rayonundakı Azərbaycan Ordusunun mövqelərini davamlı şəkildə atəşə tutduğunu qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb. Bölgədə vəziyyətin gərginləşməsi və üçtərəfli bəyanatın icrasına maneələr törədilməsi məsuliyyətinin bilavasitə Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərində olduğu vurğulanıb.
Ermənistanın Azərbaycanı beynəlxalq hüququn prinsipləri əsasında delimitasiya prosesinə başlamaq çağırışına qarşılıq vermədiyini nazir Ann Lindenin diqqətinə çatdıran Ceyhun Bayramov, məsələnin konstruktiv dialoq vasitəsilə həllinin alternativinin olmadığını söyləyib.
Telefon danışığı zamanı nazirlər, həmçinin ATƏT-in Stokholmda keçiriləcək nazirlər görüşünə hazırlıqla bağlı, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ərtafında fikir mübadiləsi aparıblar.

Press release 18 November 2021 16:00
No:444/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Sweden Ann Linde
18 November 2021 16:00
On November 18, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with Swedish Foreign Minister, OSCE Chairperson-in-Office Ann Linde.
Ann Linde expressed concern over the tensions on the Azerbaijan-Armenia border on November 16 and called on both sides to refrain from escalating the situation and engage in a constructive dialogue.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the tension was the next in a series of provocative steps taken by Armenia. Thus, the Minister provided detailed information about the military provocations committed by Armenia since November 8, and, in particular, brought to the attention of the opposite side the fact of the illegal visit of the former Minister of Defense of Armenia to Azerbaijani territories, the concentration of about 60 personnel of the Armenian Armed Forces on the road leading to the positions of the Azerbaijani army in the Lachin region, the attack of Armenian terrorists on the Azerbaijani post near Shusha, the continuing shelling by the Armenian armed forces of the positions of the Azerbaijani Army in the Kalbajar and Lachin regions. It was stressed that the Armenian military-political leadership is directly responsible for the escalation of the situation in the region and obstruction of the implementation of the trilateral statement.
Bringing to the attention of Minister Ann Linde that Armenia did not respond to Azerbaijan's appeal to start the delimitation process on the basis of the principles of international law, Jeyhun Bayramov said that there is no alternative to resolving the issue through constructive dialogue.
During the telephone conversation, the ministers also exchanged views on preparations for the OSCE Ministerial Meeting in Stockholm, as well as other issues of mutual interest.