No:443/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının baş direktoru Emi Poup ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
13 noyabr 2024 21:10
13 noyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının 29-cu sessiyasının (COP29) Dünya Liderlərinin İqlim Fəaliyyəti Sammiti çərçivəsində Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının baş direktoru Emi Poup ilə görüşüb.
Görüşdə, Azərbaycan və Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı arasında müxtəlif istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq perspektivləri, habelə COP29 sədrliyimiz çərçivəsində tərəfdaşlıq imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizin COP29 sədrliyi, aparılan danışıqlar prosesi barədə ətraflı məlumat verib, sədrliyin təhvil alınması, habelə sessiyaya hazırlıq işləri çərçivəsində BMT, onun ixtisaslaşmış qurumları ilə yaxından əməkdaşlıq etdiyimizi diqqətə çatdırıb. Ölkəmiz tərəfindən edilən bu seçimin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə səylərinin əlaqələndirilməsi və davamlılığının təmini baxımından əhəmiyyəti vurğulanıb.
İqlim dəyişikliyinin təsirlərinə məruz qalan bir ölkə kimi Azərbaycanın hələ COP29 sədrliyimizdən çox öncə ətraf mühitin qorunması məsələlərini milli inkişaf strategiyamızın mərkəzinə gətirdiyi, sədrliyimiz çərçivəsində isə bu istiqamətdə qlobal səylərə töhfə vermək niyyətində olduğumuz bildirilib.
Baş direktor Emi Poup COP29 sədrliyini təhvil alması münasibətilə ölkəmizə təbriklərini çatdırıb, sədrlik dövründə fəaliyyətlərində uğurlar arzu edib.
İqlim dəyişikliyi nəticəsində bir çox insanın miqrasiya etdiyini nəzərə alaraq, bu baxımdan Təşkilatın əsas fokusunun həmin insanların uyğunlaşması, onlara dəyən zərərlərin aradan qaldırılmasına dəstək olduğu qeyd edilib. Bu baxımdan, sədrliyimizin iqlim maliyyəsi prioritetini irəli sürməsinin bu kimi məsələlərin həllini tapmasına töhfə baxımından əhəmiyyəti qeyd olunub.

No:443/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Amy Pope, Director General of the International Organization for Migration
13 November 2024 21:10
On 13 November 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Amy Pope, Director General of the International Organization for Migration, within the framework of the World Leaders Climate Action Summit of the 29th session of the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29).
At the meeting, an exchange of views was conducted on prospects for cooperation between Azerbaijan and the International Organization for Migration in various directions, as well as partnership opportunities within the framework of our COP29 Presidency.
Minister Jeyhun Bayramov provided detailed information on our country’s COP29 Presidency and the negotiation process conducted, and stressed that we closely cooperate with the United Nations and its specialized agencies within the framework of taking over the Presidency, as well as preparatory works for the session. The importance of this choice made by our country in terms of coordinating efforts to combat climate change and ensuring continuity was emphasized.
It was stated that Azerbaijan, as a country exposed to the impacts of climate change, had placed issues of environmental protection at the center of our national development strategy long before our COP29 Presidency, and that within the framework of our Presidency, we intend to contribute to global efforts in this direction.
Director General Amy Pope congratulated our country on taking over the COP29 Presidency and wished success in its activities during the Presidency.
Taking into account that many people migrate as a result of climate change, it was noted that in this regard, the main focus of the Organization is the adaptation of those people and support for eliminating the damage caused to them. In this regard, the importance of our Presidency putting forward the priority of climate finance in terms of contributing to finding solutions to such issues was noted.