No:440/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Əfqanıstanın ölkəmizə yeni təyin olunmuş səfiri Amanullah Ceyhun ilə görüşünə dair məlumatı
03 dekabr 2020 07:00
2 dekabr 2020-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Əfqanıstan İslam Respublikasının Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunmuş səfiri Amanullah Ceyhunun etimadnaməsinin surətini qəbul edib.
Azərbaycana səfir təyin olunması münasibətilə Amanullah Ceyhunu təbrik edən nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan və Əfqanıstan arasında mövcud olan sıx dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərini məmnunluqla qeyd edib. Uzun illər ərzində Azərbaycanın və ümumilikdə bölgənin təhlükəsziliyinə ciddi təhdid olan Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı Əfqanıstanın Azərbaycanın haqq mövqeyinə dəstək verdiyi, xüsusilə də son hərbi əməliyyatlar zamanı bu dəstəyin açıq şəkildə nümayiş etdirildiyi minnətdarlıqla vurğulanıb. Nazir, ölkələrimiz arasında mövcud olan ikitərəfli münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi üçün geniş potensialın mövcud olduğunu bildirib.
Səfir Amanullah Ceyhun Azərbaycan Respublikasının Ali Baş Komandanı, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında əldə olunmuş Qələbə münasibətilə xarici işlər nazirini və Azərbaycan xalqını təbrik edib. Əfqanıstanın hər zaman Azərbaycanın haqlı mövqeyinin yanında olduğu və bu dəstəyi bariz şəkildə nümayiş etdirdiyi vurğulanıb. Səfir Əfqanıstanın Azərbaycanla münasibətlərə dəyər verdiyini söyləyib və ikitərəfli əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi üçün səylərini əsirgəməyəcəyini qeyd edib.
Tərəflər, beynəlxalq platformalarda əməkdaşlığın genişləndirilməsi, eləcə də digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

Press release 03 December 2020 07:00
No:440/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the newly appointed Ambassador of Afghanistan to Azerbaijan, Amanullah Jayhoon
03 December 2020 07:00
On December 2, 2020, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received a copy of the credentials of the newly appointed Ambassador of the Islamic Republic of Afghanistan to the Republic of Azerbaijan Amanullah Jayhoon.
Congratulating Amanullah Jayhoon on his appointment as Ambassador to Azerbaijan, Minister Jeyhun Bayramov noted with satisfaction the close relations of friendship and cooperation between Azerbaijan and Afghanistan. It was noted with gratitude that Afghanistan supported Azerbaijan's rightful position on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, which had been a serious threat to the security of Azerbaijan and the region as a whole for many years, especially the support demonstrated during the recent military operations.
The Minister noted that there is a great potential for further development of bilateral relations between our countries.
Ambassador Amanullah Jayhoon congratulated the Minister of Foreign Affairs and the People of Azerbaijan on the victory achieved under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief of the Republic of Azerbaijan, President Ilham Aliyev. It was stressed that Afghanistan has always stood by Azerbaijan's rightful position and clearly demonstrated this support. The Ambassador said that Afghanistan values ​​relations with Azerbaijan and he will spare no effort to further develop bilateral cooperation.
The parties exchanged views on expanding cooperation on international platforms, as well as other issues of mutual interest.