Mətbuat şərhi 16 noyabr 2021 19:27
No:439/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Ümumdünya Gömrük Təşkilatının baş katibi Kunio Mikuriya ilə görüşünə dair məlumatı
16 noyabr 2021 19:27
16 noyabr 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Brüsselə işgüzar səfəri çərçivəsində Ümumdünya Gömrük Təşkilatının (ÜGT) baş katibi Kunio Mikuriya ilə görüşüb.
Görüş zamanı ÜGT ilə ölkəmiz arasındakı mövcud əməkdaşlıq səviyyəsindən məmnunluq ifadə olunub, yeni istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov qeyd edib ki, 1 il bundan öncə baş vermiş Vətən müharibəsi nəticəsində Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü təmin edib. Nəticədə, bölgədə yaranmış yeni reallıqlar yeni nəqliyyat bağlantılarının inkişafı üçün əlverişli şərait yaradıb. Bu xüsusda, qarşı tərəfə Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə Şərq-Qərb, Şimal-Cənub beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafı istiqamətində həyata keçirilən infrastruktur layihələri, o cümlədən sözügedən beynəlxalq dəhlizlərin tərkib hissəsi olan Zəngəzur dəhlizinin əhəmiyyəti haqqında məlumat verilib, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan geniş miqyaslı quruculuq işlərinə diqqət çəkilib.
Baş katib Kunio Mikuriya əvvəllər ölkəmizə səfərləri zamanı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev ilə keçirdiyi görüşləri məmnunluqla xatırlayıb, o görüşlərin Azərbaycanla ÜGT arasındakı əməkdaşlığın yeni mərhələyə yüksəlməsinə təkan verdiyini vurğulayıb. Baş katib Azərbaycanın Avropa ilə Asiya arasındakı əlverişli coğrafi mövqeyinə diqqət çəkərək, Mərkəzi Asiya ilə nəqliyyat bağlantılarının inkişafının bütöv regionun potensialının reallaşdırılmasına töhfə verəcəyini söyləyib.

Press release 16 November 2021 19:27
No:439/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Secretary General of the World Customs Organization Kunio Mikuriya
16 November 2021 19:27
On November 16, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov, during his working visit to Brussels, met with the Secretary-General of the World Customs Organization (WCO) Kunio Mikuriya.
During the meeting, the sides expressed satisfaction with the current level of cooperation between the WCO and Azerbaijan and discussed prospects for cooperation in new areas.
Minister Jeyhun Bayramov noted that as a result of the Patriotic War a year ago, Azerbaijan has ensured its territorial integrity. As a result, new realities in the region have created favorable conditions for the development of new transport links. In this regard, the opposite side was informed about the infrastructure projects implemented at the initiative and with the participation of Azerbaijan in the development of East-West, North-South international transport corridors, including the importance of the Zangezur corridor, which is an integral part of these international corridors, as well as attention was drawn to the large-scale reconstruction works carried out in the liberated territories.
Secretary-General Kunio Mikuriya recalled with satisfaction his previous meetings with President Ilham Aliyev during his visits to Azerbaijan, emphasizing that those meetings had given impetus to a new stage in cooperation between Azerbaijan and the WCO. Drawing attention to Azerbaijan's favorable geographical position between Europe and Asia, the Secretary-General said that the development of transport links with Central Asia would contribute to the realization of the potential of the entire region.​