No:437/23, Fransanın Avropa və xarici işlər naziri Katrin Kolonanın Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan ilə telefon danışığı nəticəsində Fransa tərəfindən verilmiş açıqlamaya dair şərh
16 avqust 2023 08:20
15 avqust tarixində Fransanın Avropa və xarici işlər naziri Katrin Kolonanın Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan ilə telefon danışığı nəticəsində Fransa tərəfindən verilmiş açıqlama zamanı Azərbaycana qarşı irəli sürülmüş əsassız iddiaları qətiyyətlə rədd edirik.
Guya Laçın yolunun Azərbaycan tərəfindən “blokadada” saxlanıldığı və bunun nəticəsində “erməni sakinlərin ciddi humanitar böhranla üzləşdiyi” ilə bağlı iddialarla əlaqədar bir daha xatırlatmaq istərdik ki, Azərbaycanın Laçın yolunda vətəndaşların, nəqliyyat vasitələrinin və yüklərin təhlükəsizliyinə zəmanət verilməsi öhdəliyinə uyğun olaraq, eləcə də, Ermənistan tərəfindən Laçın yolundan hərbi və qeyri-qanuni iqtisadi məqsədlər üçün sui-istifadə hallarının qarşısını almaq məqsədilə təsis etdiyi Laçın sərhəd buraxılış məntəqəsinin fəaliyyətinin blokada kimi qələmə verilməsi absurddur.
Bu yoldan gün ərzində Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi (BQXK) vasitəsilə onlarla erməni sakinin hər iki istiqamətdə hərəkətinin təşkil olunduğu Fransa tərəfinə yaxşı məlumdur. Bununla yanaşı, Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin 22 fevral tarixli qərarına istinad edən Fransa tərəfinin, Laçın sərhəd buraxılış məntəqəsinin aradan qaldırılması barədə Ermənistanın tələbinin sözügedən məhkəmə tərəfindən 6 iyul tarixli qərarla yekdilliklə rədd edilməsinə əhəmiyyət verməməsi də, bu ölkənin niyyətinin sağlam olmadığını nümayiş etdirir.
Həmçinin Fransa tərəfi yaxşı bilir ki, erməni sakinlərin həqiqətən də gündəlik tələbat mallarına ehtiyacları varsa, bunun üçün Azərbaycan tərəfi “Ağdam-Xankəndi” və digər alternativ yollar təklif edib. Avropa İttifaqı və BQXK-nın bu yollardan istifadəyə dəstək verməsinə baxmayaraq, Fransa tərəfinin Ermənistanın manipulyasiyalarına uyaraq, bu razılaşmalara dəstək verməməsi təəssüf doğurur. Bununla yanaşı, məhz bu alternativ yollardan istifadə ilə bağlı Ermənistanın və onun tabeliyində olan separatçı rejimin əldə olunmuş razılaşmanı pozmasına Fransa tərəfinin heç bir reaksiya verməməsi, bu ölkənin bölgədə gərginliyi daha da artırmaq səylərindən xəbər verir.
30 ilə yaxın müddətdə azərbaycanlıların öz evlərindən kütləvi şəkildə qovulmasına, onlara qarşı müharibə cinayətləri törədilməsinə heç zaman əhəmiyyət verməyən Fransanın, indi Ermənistanın saxta təbliğatlarına istinadən bölgədə erməni sakinləri bəhanə gətirərək öz məkrli siyasətini yürütməyə çalışması ciddi narahatlıq doğurur.
Ermənistanın beynəlxalq hüququn bütün norma və prinsiplərini, eləcə də əldə edilmiş razılıqlar çərçivəsində öhdəliklərini kobud şəkildə pozaraq Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı hərbi-siyasi təxribatlarını davam etdirməsinə, Azərbaycanın ərazilərindən hələ də öz silahlı qüvvələrini tam olaraq çıxarmamasına Fransanın göz yummasının sülh prosesinə əsl maneə olduğunu da Fransa tərəfinə xatırlatmaq yerinə düşər.
Fransız nazirin Ermənistanın saxta təbliğatına inanaraq, Avropa İttifaqının Ermənistandakı Missiyası tərəfindən də yanlış olaraq dəyərləndirilən guya missiyaya qarşı atəş açılması barədə dezinformasiyaya öz açıqlamasında istinad etməsi də Fransanın bölgədə sülh və sabitliyin bərqərar olmasında maraqlı olmadığını bir daha sübut edir.
Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinin rəsmi məlumatında qeyd olunduğu kimi, Avropa İttifaqının nümayəndələrinin hərəkət marşrutu Azərbaycan tərəfinə əvvəlcədən təqdim olunur. Təqdim edilmiş həmin marşruta əsasən beynəlxalq müşahidəçilərin qeyd edilən günə təyin olunmuş istiqamətə səfərinin heç bir insident baş vermədən həyata keçirilməsinə Azərbaycan tərəfi xüsusi nəzarət edib. Missiyanın səfərinin baş tutduğu ərazi heç də Ermənistanın insident baş verdiyi iddia edilən rayonda deyil, şərti sərhədin fərqli istiqamətində olub.
Son günlər şərti sərhəddə və Qarabağ iqtisadi rayonunda yeni təxribatlara zəmin yaradan Ermənistan tərəfi ənənəyə sadiq qalaraq, böhtan xarakterli məlumat yaymaqla dünya ictimaiyyətinin diqqətini yayındırmağa və bu məqsədlə Avropa İttifaqını alətə çevirməyə çalışır. Fransa tərəfinin də bu kampaniyanın alətinə çevrilməsi təəssüf doğurur.

No:437/23, Commentary on the statement made by France as a result of the phone conversation of the Minister of Europe and Foreign Affairs of France Catherine Colonna with the Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan
16 August 2023 08:20
We categorically reject the groundless allegations made against Azerbaijan in the statement of France on August 15, as a result of the phone conversation of the Minister of Europe and Foreign Affairs of France, Catherine Colonna, with Ararat Mirzoyan, Minister of Foreign Affairs of Armenia.
Regarding the claims that the Lachin road was allegedly kept under "blockade" by Azerbaijan and as a result of which “Armenian residents are facing a serious humanitarian crisis,” we once again remind that it is absurd to portray as a “blockade” the activity of the Lachin border check-point established in accordance with Azerbaijan’s obligation to guarantee the safety of citizens, vehicles and cargo on the Lachin road, as well as to prevent the misuse of the Lachin road by Armenia for military and illegal economic purposes.
It is well known to the French side that on a daily basis the movement of tens of Armenian residents in both directions is organized via this road through the International Committee of the Red Cross (ICRC). In addition, the fact that the French side, while referring to the decision of the International Court of Justice dated February 22, did not pay attention to the unanimous rejection of Armenia’s request to remove the Lachin border check-point by the aforementioned court with the Order dated July 6, testifies to unhealthy intentions of this country.
Also, the French side is well aware that if the Armenian residents are really in need for daily necessities, for this purpose the Azerbaijani side has offered "Aghdam-Khankendi" and other alternative routes. Despite the fact of support by the European Union and the ICRC to use these roads, it is regrettable that the French side, following Armenia’s manipulations, does not support these agreements. At the same time, the fact that the French side did not react to the violation of the agreement by Armenia and its subordinate separatist regime reached regarding the use of these alternative roads indicates the efforts of this country to further aggravate the tension in the region.
It is deeply concerning that France, which has never paid attention to the mass expulsion of Azerbaijanis from their homes and to the war crimes against these people for nearly 30 years, is now trying to carry out its insidious policy using Armenian residents as an excuse based on false propaganda of Armenia.
It is worth reminding the French side that turning a blind eye to the fact of continuing political-military provocations by Armenia against the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, and non-withdrawal of its armed forces fully from the territories of Azerbaijan in gross violation of all the norms and principles of international law, as well as obligations within the framework of the agreements, is a real obstacle to the peace process.
The fact that the French Minister, while believing the false propaganda of Armenia, in its statement referred to the misinformation about firing at the European Union Mission in Armenia, despite that it was declared false by the Mission, once again proves that France is not interested in establishing peace and stability in the region.
As stated in the official information of the Ministry of Defense of Azerbaijan, the movement route of the representatives of the European Union is presented to the Azerbaijani side in advance. Based on the presented route, the Azerbaijani side especially monitored that the trip of the international observers to the designated destination on the specified day happens without any incidents. The area where the mission was dispatched was not in the region of Armenia where the alleged incident took place, but in the different direction of the conditional border.
In recent days, the Armenian side, which creates the ground for new provocations on the conditional border and in the Karabakh economic region, adhering to its tradition tries to distract the attention of the world community by spreading slanderous information and to turn the European Union into a tool for this purpose. It is unfortunate that the French side has also become a tool of this campaign.