No:430/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovla Slovakiya Respublikasının xarici və Avropa işləri naziri Rastislav Kaçer arasında keçirilmiş görüş barədə məlumatı
21 sentyabr 2022 23:32
21 sentyabr tarixində Nyu Yorkda BMT Baş Assambleyasının 77-ci sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsi çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Slovakiya Respublikasının xarici və Avropa işləri naziri Rastislav Kaçerlə  görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov həmkarını yeni təyinatı münasibətilə təbrik edib. Ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətlərin bir sıra istiqamətlər üzrə inkişaf etdiyini və bu əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük potensialın mövcud olduğunu qeyd edib. İqtisadi sahədə ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafı, habelə qarşılıqlı investisiyaların təşviqi məqsədilə tərəfimizdən ardıcıl işin aparılmasının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Nazir, həmkarına 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra bölgədə yaranmış yeni vəziyyət, üçtərəfli bəyanatların icrası ilə bağlı tərəfimizdən görülən tədbirlər, Ermənistan tərəfinin sözügedən bəyanatlarla üzərinə götürdüyü öhdəliklərə uyğun olmayan davranışları və son təxribatları, azad olunmuş ərazilərdə insanların həyatına birbaşa təhdid olan mina təhlükəsi ilə bağlı qarşı tərəfə ətraflı məlumat verib.
Nazir Rastislav Kaçer ökələrimiz arasında mövcud olan siyasi dialoqun davam etdirilməsinin vacibliyini səsləndirib. O, dövlətlərarası münasibətlərin təməlində duran beynəlxalq hüquq prinsiplərinə hörmət edilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Slovakiya ilə Azərbaycan arasında ənənəvi dostluq münasibətlərini, əməkdaşlığı, iqtisadiyyat və ticarət sahəsində əlaqələri daha da inkişaf etdirmək əzmində olduğunu vurğulayıb. Slovakiyanın geniş təcrübəsini və malik olduğu texnologiyaları nəzərə alaraq, minasızlaşdırma sahəsində səylərə dəstək vermək niyyətini diqqətə çatdırıb.
Nazirlər, həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərini, habelə digər qarşılıqlı maraq doğuran istiqamətləri müzakirə ediblər.

No:430/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting held between the Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic Rastislav Káčer
21 September 2022 23:32
On September 21, on the sidelines of the high-level week of the 77th session of the UN General Assembly, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic, Rastislav Káčer.
Minister Jeyhun Bayramov congratulated his colleague on his new appointment. He noted that the bilateral relations between our countries are developing in different directions and that there is great potential for further expansion of this cooperation. The importance of consistent work on our part for the purpose of development of bilateral cooperation in the field of economy, as well as promotion of mutual investments was emphasized.
The Minister gave detailed information to his counterpart about the new situation in the region after the 44-day Patriotic War, the measures taken by us in connection with the implementation of the trilateral statements, the behavior of the Armenian side inconsistent with the obligations assumed by above mentioned statements and recent provocations, as well as the threat of landmines that directly threaten the lives of people in the liberated territories.
Minister Rastislav Káčer noted the importance of continuing the existing political dialogue between our countries. He emphasized the importance of respecting the principles of international law, which are the basis of interstate relations. He emphasized that he is determined to further develop the traditional friendly relations, cooperation, economic and trade relations between Slovakia and Azerbaijan. Taking into account Slovakia's extensive experience and technologies, he pointed out his intention to support efforts in demining activities.
The Ministers also discussed issues of cooperation within the framework of international organizations, as well as other areas of mutual interest.