No:420/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Avropa Şurasının Baş katibi Mariya Peyçinoviç Buriç ilə görüşünə dair məlumatı
21 sentyabr 2022 01:58
20 sentyabr tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Nyu Yorkda BMT Baş Assambleyasının 77-ci sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsində iştirakı çərçivəsində Avropa Şurasının (AŞ) Baş katibi Mariya Peyçinnoviç Buriç ilə görüşüb.
Tərəflər Azərbaycanla Avropa Şurası arasında əməkdaşlıq və onun inkişaf perspektivləri, habelə bölgəmizdə hazırkı durum barərə fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanla AŞ arasında əməkdaşlığın vacib olduğunu, ölkəmizin ehtiyacları əsasında işlənib hazırlanmış və ümumi əməkdaşlıq çərçivəsini təşkil edən 2022-2025-ci illər üzrə Fəaliyyət Planı üzrə işlərin davam etdiyini bildirib.
Nazir bölgədə münaqişə sonrası vəziyyət və Ermənistanın genişmiqyaslı təxribatları barədə qarşı tərəfi məlumatlandırıb. Azərbaycan tərəfindən atılan addımlar, delimitasiya prosesi, habelə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və yenidənqurma işləri ilə bağlı ətraflı məlumat təqdim edib. Nazir, Azərbaycanın azad olunmuş ərazilərində mina təhlükəsinin doğurduğu ağır fəsadlardan, Ermənistan tərəfindən 2021-ci il istehsalı minaların ərazilərimizdə yerləşdirilməsindən bəhs edib. Ermənistanla sərhədlərin delimitasiyasının və bütün kommunikasiyaların açılmasının, üçtərəfli bəyanatların müddəalarının tam yerinə yetirilməsinin, sülh sazişi imzalanmasının bölgədə sabitlik və tərəqqinin təmin edilməsi üçün vacib olduğu vurğulanıb. Nazir, eyni zamanda Ermənistan xarici işlər naziri ilə 19 sentyabr tarixli görüş barədə məlumat verib.
Baş katib Mariya Peyçinoviç Buriç AŞ Baş katibi qismində Azərbaycana səfərini məmnunluqla xatırlayıb. AŞ ilə Azərbaycan arasında Fəaliyyət Planının tərəflər arasında prioritetləri müəyyənləşdirdiyini və onların icrasının əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb. Bölgədə atəşkəsə əməl etməyin, danışıqları bərpa etməyin və normallaşma prosesinin irəlilədilməsinin vacib olduğunu vurğulayıb. Təşkilat tərəfindən etimad quruculuğu tədbirləri həyata keçirilməsinə hazırlıq ifadə olunub.
Görüşdə tərəflər, həmçinin beynəlxalq gündəliyin aktual məsələləri, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər istiqamətlər üzrə müzakirə aparıblar.

No:420/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Secretary General of the Council of Europe Marija Pejčinović Burić
On September 20, Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov met with the Secretary General of the Council of Europe (CoE) Marija Pejčinović Burić on the sidelines of the high-level week of the 77th session of the UN General Assembly in New York.
Sides exchanged views on cooperation between Azerbaijan and the Council of Europe and its development prospects, as well as the current situation in the region.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized the importance of the cooperation between Azerbaijan and the CoE, and noted that the work on the Action Plan for 2022-2025, which constitutes the general framework of cooperation and which was developed based on the needs of Azerbaijan, is ongoing.
Minister informed his interlocutor on the post-conflict situation in the region and the large-scale provocations of Armenia. He provided detailed information on the steps taken by Azerbaijan, the delimitation process, as well as the restoration and reconstruction works carried out in the liberated territories. Minister spoke about the grave consequences of the landmine threat in the liberated territories of Azerbaijan, as well as mining of the territories of Azerbaijan in which mines were used that were manufactured in 2021 in Armenia. The importance of the delimitation of the borders with Armenia, the opening of all communications, as well as the full implementation of the provisions of the tripartite statements, and the signing of the peace agreement for regional stability and growth was emphasized. Minister also spoke about the meeting with the Minister of Foreign Affairs of Armenia on September 19.
Secretary General Marija Pejčinović Burić recalled with satisfaction her visit to Azerbaijan as the Secretary General of the Council of Europe. The fact that the Action Plan between the Council of Europe and Azerbaijan defines the priorities between the parties and the importance of their implementation was pointed out. The importance of observing the ceasefire in the region, resuming negotiations and advancing the normalization process was stressed. The organization expressed readiness to implement confidence-building measures.
Current issues of the international agenda, as well as other areas of mutual interest were discussed.