No:410/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Oman Sultanlığının Dövlət Şurasının sədri Şeyx Əbdülməlik Al Xəlili ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
29 oktyabr 2025 19:00
29 oktyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Oman Sultanlığına rəsmi səfəri çərçivəsində Oman Dövlət Şurasının sədri Şeyx Əbdülməlik Al Xəlili ilə görüşüb.
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycan və Oman arasında dostluq və qarşılıqlı hörmətə əsaslanan münasibətlərin inkişafından məmnunluq ifadə edib, əməkdaşlığın müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən, iqtisadi, ticarət, enerji və humanitar sahələrdə genişləndirilməsi imkanlarını müzakirə ediblər.
Ölkələrimiz arasında Parlamentlərarası əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı məmnunluqla qeyd edilib, hər iki Parlamentdə dostluq qruplarının yaradılmasının münasibətlərin inkişafı istiqamətində mühüm addım olduğu vurğulanıb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Oman arasında münasibətlərin inkişafında ikitərəfli siyasi təmasların mühüm rolu vurğulanıb.
Omanda Azərbaycan səfirliyinin fəaliyyətə başlamasının iki ölkə arasında əməkdaşlığın daha da genişlənməsinə və əlaqələrin dərinləşməsinə yeni imkanlar yaratdığı qeyd olunub.
Görüş zamanı, həmçinin regional və beynəlxalq məsələlər, o cümlədən qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:410/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Chairman of the State Council of the Sultanate of Oman Sheikh Abdulmalik Al Khalili
29 October 2025 19:00
On 29 October 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov, within the framework of his official visit to the Sultanate of Oman, met with the Chairman of the State Council of the Sultanate of Oman Sheikh Abdulmalik Al Khalili.
During the meeting, the sides expressed satisfaction with the development of relations between Azerbaijan and Oman based on friendship and mutual respect and discussed opportunities for expanding cooperation in various areas, including economic, trade, energy and humanitarian fields.
The development of interparliamentary cooperation relations between two countries was noted with satisfaction, and it was emphasized that the establishment of friendship groups in both Parliaments is an important step towards the development of relations.
During the meeting, the important role of bilateral political contacts in the development of relations between Azerbaijan and Oman was emphasized.
It was noted that the commencement of the activities of the Embassy of Azerbaijan in Oman creates new opportunities for further expansion of cooperation and deepening of relations between the two countries.
During the meeting, an exchange of views was also held on regional and international issues, including other issues of mutual interest.