No:405/23, Nazir Ceyhun Bayramovun Rusiyaya işgüzar səfəri çərçivəsində Rusiya və Ermənistan xarici işlər nazirləri ilə keçirdiyi görüşlərə dair mətbuat məlumatı
25 iyul 2023 22:00
25 iyul tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Rusiya Federasiyasına işgüzar səfəri çərçivəsində Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrov ilə ikitərəfli, daha sonra isə Rusiya xarici işlər naziri və Ermənistan xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan ilə üçtərəfli görüşlər keçirib.
Görüşlərdə, Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması prosesi müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov bölgədə mövcud vəziyyət, Azərbaycan tərəfindən regionda sülh və təhlükəsizliyin bərqərar olunması istiqamətində atılan addımlar əleyhinə Ermənistan tərəfindən törədilən hədə və qeyri-qanuni fəaliyyətlər, habelə təyyarələrin uçuşuna törədilən maneələr daxil, hərbi təxribatlar barədə ölkəmizin mövqeyini bir daha diqqətə çatdırıb.
Nazir Ceyhun Bayramov bölgədə humanitar vəziyyətə dair səsləndirilən iddiaların tamamilə əsassız olmaqla yanaşı, bu iddiaların siyasi manipulyasiya olduğunu vurğulayıb.
Ermənistan tərəfindən 10 noyabr 2020-ci il tarixli Üçtərəfli Bəyanatda təsbit olunmuş öhdəliklərə zidd olaraq, Laçın yolundan hərbi məqsədlər, habelə Azərbaycanın təbii sərvətlərinin qanunsuz daşınması üçün sui-istifadə hallarına qarşı tədbirlərin Azərbaycanın suveren hüququ olduğunu bildirilib. Bu məqsədlə, eyni zamanda Azərbaycan tərəfindən Laçın dövlət sərhədindən buraxılış məntəqəsinin təsis olunmasının zəruri tədbir olduğu diqqətə çatdırılıb.
Sərhəd buraxılış məntəqəsinin yaradılmasından bəri erməni sakinlərin hər iki istiqamətdə şəffaf, təhlükəsiz və nizamlanan keçidi üçün şəraitin yaradılmasına baxmayaraq, Ermənistan tərəfindən 15 iyun tarixində keçid məntəqəsinə qarşı törədilmiş təxribatın erməni sakinlərin keçidinə maneçilik törətdiyi Nazir tərəfindən bildirilib. Hazırda, Azərbaycan tərəfindən erməni sakinlərin tibbi məqsədlər üçün keçidinin təmin olunduğu diqqətə çatdırılıb.
Azərbaycan tərəfinin erməni sakinlərin ehtiyaclarının qarşılanması üçün “Ağdam-Xankəndi” yolundan və digər alternativ yollardan istifadə daxil olmaqla, bir sıra təkliflər irəli sürülməsinə baxmayaraq, erməni tərəfinin bütün təkliflərə qarşı çıxması onların məkrli niyyətlərini və humanitar vəziyyət barədə iddiaların siyasi şantaj olduğunu göstərdiyi qeyd olunub.
Azərbaycanın öz suveren ərazilərində yaşayan ermənilərin reinteqrasiyası tədbirlərinə müdaxilə cəhdlərinə son qoyulması, Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünün sözdə və əməldə Ermənistan tərəfindən qeyd-şərtsiz təsdiqlənməsinin, eləcə də öhdəliklərə zidd olaraq hələ də tam olaraq Azərbaycan ərazisində mövcud olan erməni silahlı qüvvələrinin ərazilərimizdən çıxarılmasının bölgədə sülhün təmin edilməsi üçün ən zəruri şərtlər olduğu nazir Ceyhun Bayramov tərəfindən vurğulanıb.

No:405/23, Press release on the meetings of Minister Jeyhun Bayramov with the Foreign Ministers of Russia and Armenia within the framework of his working visit to Russia
25 July 2023 22:00
On July 25, Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan held a bilateral meeting with Sergey Lavrov, Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation, followed by a trilateral meeting with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov and Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan.
The Azerbaijan-Armenia normalization process was discussed at the meeting.
Minister Jeyhun Bayramov once again brought to the attention the position of Azerbaijan on the current situation in the region, illegal activities and threats against the steps taken by Azerbaijan to establish peace and security in the region, as well as military provocations, including obstacles to flights by Armenia.
Minister Jeyhun Bayramov stressed that the allegations on the humanitarian situation in the region are completely unfounded, and is political manipulation.
It was noted that it is Azerbaijan's sovereign right to take measures against misuse of the Lachin road for military purposes, as well as for the illegal transportation of Azerbaijan's natural resources contrary to the obligations of Armenia according to the Trilateral Statement dated November 10, 2020. Furthermore, it was noted that the establishment of the Lachin border checkpoint by Azerbaijan was a necessary measure.
It was mentioned that the provocation committed by Armenia against the checkpoint on June 15 prevented the passage of Armenian residents despite the conditions created for a transparent, safe, and well-regulated passage of Armenian residents in both directions since the establishment of the border checkpoint. It was noted that at this time Azerbaijan provides passage through the checkpoint to Armenian residents for medical purposes.
It was noted that the Armenian side's opposition to all proposals including the utilization of the "Aghdam-Khankendi", as well as other alternative routes demonstrate both their insidious intentions, and confirms that the claims on the humanitarian situation is a political blackmail.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized that the cessation of attempts to interfere with Azerbaijan's reintegration of Armenians living in its sovereign territories, the unconditional confirmation of Azerbaijan's sovereignty and territorial integrity by Armenia in words and deeds, as well as the withdrawal of the Armenian armed forces, which are still fully present in the territory of Azerbaijan contrary to Armenia's obligations, are the most necessary conditions for ensuring peace in the region.