No:405/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının (BMTQAK) Avropa Regional Bürosunun direktor müavini Angela Li Rosi ilə görüşünə dair məlumatı
29 oktyabr 2021 18:43
29 oktyabr 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının (BMTQAK) Avropa Regional Bürosunun direktor müavini Angela Li Rosinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib. Görüşdə, həmçinin Birinci vitse-prezidentin köməkçisi Elçin Əmirbəyov iştirak edib. Görüş zamanı 24-29 oktyabr 2021-ci il tarixlərində Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə A. Li Rosinin başçılığı ilə həyata keçirilən BMTQAK missiyasının nəticələri müzakirə edilib.
A. Li Rosi BMTQAK-a Azərbaycan tərəfindən göstərilən dəstəyə və yüksək səviyyəli əməkdaşlığa görə təşəkkürünü ifadə edib. O, səfərin məqsədinin məcburi köçkünlər və qaçqınların geri qayıdışının şərtlərinin və perspektivlərinin, habelə 2020-ci ilin noyabrında imzalanmış üçtərəfli bəyanatda BMTQAK üçün nəzərdə tutulan rolun konkret aspektlərinin müzakirə edilməsi olduğunu bildirib. Missiyanın Ağdam, Tərtər, Bərdə, Füzuli, Cəbrayıl və Zəngilana səfər etdiyini və Azərbaycan qarşısında bu ərazilərin bərpası ilə əlaqədar duran vəzifənin miqyasını öz gözləri ilə gördüklərini bildirən A. Li Rosi, mina ilə çirklənmənin yüksək olmasına baxmayaraq, hökumət tərəfindən sürətlə həyata keçirilən bərpa işlərinin təqdirəlayiq olduğunu vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizdə Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində yaranmış geniş miqyaslı məcburi köçürülmə problemi barədə qonaqlara məlumat verərək, məcburi köçkünlərin adam başına düşən sayına görə dünyada ilk yerlərdən birini tutan Azərbaycanda məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli sahəsində görülmüş işlər barədə qonaqlara məlumat verib. Humanitar təşkilatların ölkəmizdəki fəaliyyətinə yaradılmış şəraitdən bəhs edən nazir, Azərbaycanın BMTQAK-la əməkdaşlığa önəm verdiyini, bu təşkilat tərəfindən 1990-cı illərdə qaçqın və məcburi köçkünlərə göstərilən yardımın unudulmadığını vurğulayıb. İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə mina təhlükəsi barədə qonaqları məlumatlandıran Ceyhun Bayramov, ötən ilin noyabrından bəri Azərbaycanda 167 şəxsin mina qurbanına çevrildiyini, onların içində öz doğma torpaqlarını görməyə səbirsizlənən məcburi köçkünlərin olduğunu və mina xəritələrinin Ermənistan tərəfindən Azərbaycana təhvil verilməsinin məcburi köçkünlərin təhlükəsiz qayıdışı üçün önəmli olmasını vurğulayıb.
Görüşdə tərəflər, işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası istiqamətində Azərbaycan hökuməti tərəfindən atılan addımlar, avtomobil və dəmir yollarının, infrastrukturun sürətli bərpası, “ağıllı kənd” modeli əsasında bərpa edilən kəndlər və Füzuli şəhərində qısa müddətdə beynəlxalq hava limanının inşa edilməsi müzakirə edib, məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına ləyaqətli və təhlükəsiz qayıdışını təmin etmək üçün əməkdaşlığın davam etdirilməsinə qarşılıqlı maraq ifadə ediblər.

No:405/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Angela Li Rosi, Deputy Director of Regional Bureau for Europe at the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR)
On October 29, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received a delegation led by Angela Li Rosi, Deputy Director of Regional Bureau for Europe at the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR). The meeting was also attended by Assistant to the First Vice President Elchin Amirbayov. During the meeting, the results of the UNHCR mission led by A. Li Rosi to the liberated territories of Azerbaijan on October 24-29, 2021, were discussed.
A. Li Rosi thanked Azerbaijan for its support and high-level cooperation with the UNHCR. She said the purpose of the visit was to discuss the conditions and prospects for the return of IDPs and refugees, as well as specific aspects of the proposed role of the UNHCR in the trilateral statement signed in November 2020. Noting that the mission visited Aghdam, Tartar, Barda, Fuzuli, Jabrayil and Zangilan and saw with their own eyes the scale of the task facing Azerbaijan in restoring these areas, A. Li Rosi praised the government's rapid restoration work, despite the high level of landmine contamination.
Minister Jeyhun Bayramov informed the guests about the large-scale problem of IDPs that arose in the country as a result of the military aggression of Armenia, as well as about the work done in the field of solving the social problems of IDPs in Azerbaijan, which occupies one of the first places in the world in terms of the number of IDPs per capita. Speaking about the conditions created for the activities of humanitarian organizations in our country, the Minister stressed that Azerbaijan attaches importance to cooperation with the UNHCR, and did not forget the assistance provided by this organization to refugees and internally displaced persons in the 1990s. Informing the guests about the threat of landmines in the liberated territories, Jeyhun Bayramov noted that since November last year, 167 people have become victims of landmines in Azerbaijan, including IDPs looking forward to seeing their homeland, and that the transfer of mine maps by Armenia to Azerbaijan is very important for the safe return of IDPs.
The sides discussed the steps taken by the Azerbaijani government to restore the liberated territories, the rapid restoration of roads, railways and infrastructure, the reconstruction of villages based on the "smart village" model and the construction of international airport in Fuzuli in the shortest possible time, as well as expressed mutual interest in continuing cooperation to ensure a dignified and safe return of IDPs to their native lands.