No:403/24, Beynəlxalq Frankofoniya Təşkilatında Ermənistan və Fransanın təxribatçı addımlarının iflasa uğramasına dair mətbuat məlumatı
05 oktyabr 2024 22:17
Üzv dövlətlər arasında mədəni-humanitar əməkdaşlıq sahəsində mandata malik olan Beynəlxalq Frankofoniya Təşkilatının (BFT) Fransanın açıq dəstəyi və himayəsi ilə Ermənistan tərəfindən sui-istifadə edilməsi ciddi təəssüf doğurur.
Fransa Azərbaycanın üzv olmadığı bu təşkilatda onun suverenliyi və ərazi bütövlüyünü hədəf alan müddəaları təşkilatın sammitinin qətnaməsinə daxil etmək üçün sədrlik statusunu kobud şəkildə istismar etmiş, çoxtərəfli diplomatik formatlarda sənədlərin hazırlanması ilə bağlı ümumi qəbul edilmiş praktikanı və elementar çoxtərəfli danışıq qaydalarını açıq şəkildə pozaraq, bir neçə üzv dövlətin məlum müddəalarla bağlı təkliflərini müzakirə etməyə belə imkan verməyib.
Nəticə etibarilə, Ermənistan tərəfinin guya BFT Sammitində qəbul olunduğunu iddia etdiyi müddəalar əslində təşkilatda konsensus qazanmayıb, bəzi müddəalara etiraz olaraq sənədə qeyd-şərt əlavə edilib.
Beləliklə, hətta Azərbaycanın üzv olmadığı bir platformada belə Ermənistanın özünün saxta hekayələrini beynəlxalq ictimaiyyətə qəbul etdirmək cəhdləri Fransanın açıq dəstəyinə baxmayaraq iflasa uğrayıb.
Qərar qəbuletmə qaydalarının açıq-aşkar pozulması yolu ilə əslində mədəni-humanitar məsələlərin müzakirəsi üçün nəzərdə tutulmuş bir təşkilatın sənədinə konsensus əldə edilmədən salınmış, Ermənistan tərəfinin “diplomatik qələbə” kimi təqdim etməyə çalışdığı sözügedən müddəaların heç bir siyasi və hüquqi dəyəri yoxdur.
BFT çərçivəsində baş verənlər Ermənistanın sülh prosesində maraqlı olmadığını, mümkün hər fürsətdə Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qəsd etmək niyyəti güddüyünü və Fransanın özünün dar maraqları naminə Ermənistandan istifadə etməsinin təzahürü kimi dəyərləndirilməlidir.
Azərbaycan tərəfi Fransanın açıq təhdid və şantajlarına rəğmən, beynəlxalq hüquqa və BFT-nin humanitar mandatına dönməz sadiqlik göstərərək, Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünü hədəf alan və normallaşma prosesinə xələl gətirən pozucu fəaliyyətə qətiyyətlə qarşı çıxdıqlarına görə tərəfdaş BFT üzv dövlətlərinə təşəkkürünü bildirir.
Azərbaycan tərəfi Ermənistanı bu kimi pozucu addımlardan əl çəkməyə, normallaşma prosesinin məntiqi sonluğa çatdırılması yolunda qalan əngəlləri, ilk növbədə bu ölkənin konstitusiyasında və digər qanunvericilik aktlarında Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları ehtiva edən müddəaları dəyişmək istiqamətində siyasi iradə və məsuliyyət nümayiş etdirməyə çağırır.
Ermənistan tərəfi ya bu yolla normallaşma prosesini yekunlaşdırmaq ya da bütün müstəvilərdə qarşıdurmanı davam etdirmək arasında seçim etməlidir. Azərbaycan tərəfi özünün irəli sürdüyü və siyasi müdriklik və məsuliyyət hissi ilə ardıcıl şəkildə irəlilətdiyi normallaşma prosesinə sadiqdir.

No:403/24, Press Release on the failure of provocative steps of Armenia and France within the International Organization of the Francophonie
05 October 2024 22:17
The exploitation of the International Organization of the Francophonie (IOF), an organization with a mandate in cultural-humanitarian cooperation among the member states, by Armenia with the open instigation and support of France is utterly regretful.
With the purpose of inclusion of certain provisions targeting Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity into the outcome document of an organization, to which Azerbaijan is not a member, France has openly abused its chairmanship status, brazenly violated the universally established practice with respect to the preparation of documents within multilateral formats and elementary rules of conducting multilateral negotiations.
As a result, the provisions that Armenia claims as adopted at the IOF Summit, in fact, did not get consensus, and reservations were recorded with respect to these provisions.
As a consequence, Armenia’s attempts to impose its fake narratives on the international community have failed even in the format where Azerbaijan is not a member, and despite the open support of France.
The said provisions, which were included in the document in gross violation of the decision-making rules of an organization that is supposed to deal with cultural-humanitarian issues, have no political and legal value, regardless of Armenia’s attempts to present this as a “diplomatic victory.”
Instead, the developments within the framework of the OIF should be considered as yet another manifestation of Armenia’s intention to target the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan at every possible opportunity, and France’s exploitation of Armenia for its narrow interests.
Azerbaijan expresses its gratitude to those OIF member states that despite open threats and blackmails of France, demonstrated unwavering adherence to international law and the humanitarian mandate of the OIF, and firmly stood against the steps targeting Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity and undermining the normalization process.
Azerbaijan urges Armenia to abandon such provocative steps and demonstrate political will and responsibility to address remaining impediments in the way of bringing the normalization process to its logical conclusion, first and foremost, by amending the provisions in its constitution and other legislative acts containing territorial claim against Azerbaijan.
The Armenian side should make a choice whether to proceed down the road towards finalization of the normalization process or continue confrontation in all directions. Azerbaijan is committed to the normalization process it has initiated and continues to consistently take forward with a sense of political wisdom and responsibility.