No:403/23, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın Fransanın Le Monde qəzetinə müsahibəsi zamanı səsləndirdiyi iddialara dair şərh
25 iyul 2023 09:10
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan Le Monde qəzetinə müsahibəsində bölgədə vəziyyətə dair növbəti dəfə heç bir əsası olmayan fikirlər səsləndirib.
Ermənistan baş nazirinin bölgənin azərbaycanlı əhalisinə etnik təmizləmə və soyqırımı da daxil olmaqla, ən ağır müharibə və insanlıq əleyhinə cinayatlərin törədilməsi yolu ilə Ermənistan tərəfindən yaradılmış qondarma rejimi “demokratik yolla seçilmiş hakimiyyət” adlandırması Ermənistan rəsmilərinin 30 ilə yaxın davam edən işğalçı siyasət və əməllərdən əl çəkmədiyinin bariz nümunəsidir. Ermənistan baş naziri Paşinyanın bu fikirləri həmçinin onun “Qarabağ daxil olmaqla Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün Ermənistan tərəfindən tanındığına” dair bəyanatına tamamilə ziddir.
Azərbaycana qarşı bölgədə qeyri-qanuni fəaliyyət aparılmasını çətinləşdirən Laçın sərhəd-buraxılış məntəqəsinin aradan qaldırılmasını tələb edən, təcavüzkar siyasəti və separatizmi dəstəkləyən Ermənistan tərəfi anlamalıdır ki, Azərbaycanın Laçında məntəqə təsis etməsi tamamilə beynəlxalq hüquq çərçivəsindədir. Bu addım, Ermənistanın pozucu fəaliyyətinin qarşısını almaq məqdədilə atılıb və bu məntəqənin mövcudluğu müzakirə mövzusu deyil. Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsi də Ermənistanın məlum tələbini 6 iyul tarixli qərarı ilə yekdilliklə rədd edərək, bir daha təsdiq edib ki, Azərbaycanın sərhəddə buraxılış məntəqəsi təsis etməsi tamamilə suveren və legitim bir qərardır.
Bununla yanaşı, Azərbaycan tərəfindən irəli sürülmüş və beynəlxalq aktorlar, o cümlədən, Avropa İttifaqı Şurasının prezidenti Şarl Mişel tərəfindən müsbət qarşılanmış Qarabağ bölgəsinin erməni sakinlərinin ehtiyaclarının qarşılanması üçün “Ağdam-Xankəndi” yolundan istifadə edilməsi təklifindən Ermənistan tərəfinin imtina etməsi bölgədə “gərgin humanitar vəziyyət” iddiasının reallığı əks etdirmədiyini göstərir. Bu həmçinin, Ermənistanın əsl niyyətinin vəziyyətdən siyasi şantaj məqsədilə sui-istifadə etmək olduğunu nümayiş etdirir. Ermənistan Azərbaycan ərazisində qeyri-qanuni fəaliyyətlərini davam etdirmək məqsədi güdür.
Ermənistan baş nazirinin bölgədə Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin fəaliyyətini, hər gün onlarla erməni sakinlərin məntəqədən hər iki istiqamətdə keçməsini və Azərbaycanın Ağdam-Xankəndi marşrutu daxil olmaqla, alternativlər irəli sürməsini gözardı edərək,  “blokada” barədə məlumatlar yayması beynəlxalq ictimai rəyi manipulyasiya etmək cəhdidir.
30 il müddətində beynəlxalq hüququn bütün norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozaraq Azərbaycana qarşı davam etdirdiyi təcavüzə, etnik təmizləmə siyasətinə qarşı beynəlxalq təşkilatların xəbərdarlıqlarını, BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsini heçə sayan Ermənistanın Azərbaycana qarşı beynəlxalq səviyyədə tədbirlər görməyə çağırış etməsi absurddur və riyakarlıqdır.
Azərbaycanın öz suveren ərazilərində yaşayan ermənilərin reinteqrasiyası tədbirlərinə Ermənistan rəsmilərinin müdaxilə cəhdlərinə son qoyulması, Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünün sözdə və əməldə Ermənistan tərəfindən qeyd-şərtsiz təsdiqlənməsi bölgədə sülhün təmin edilməsi üçün ən zəruri şərtdir.
Ermənistan rəhbərliyinin Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünü hər hansı bir bəhanə ilə şərtləndirməsi qətiyyən qəbuledilməzdir, iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşmasına yönəlmiş səylərə zərbədir və bölgədə gərginliyin saxlanmasına xidmət edir.
Ermənistan tərəfi nəhayət anlamalıdır ki, bölgədə sülh və sabitliyin bərpa edilməsinə törətdiyi maneçilik səyləri heç bir nəticə verməyəcək.
Ermənistan tərəfini təxribatçı addım və bəyanatlara son verməyə, beynəlxalq öhdəliklərinə əməl etməyə çağırırıq.

No:403/23, Commentary on allegations made by Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan within the interview to Le Monde
25 July 2023 09:10
Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, on another occasion, made groundless allegations about the situation in the region within his interview to Le Monde.
Identification by the Prime Minister of Armenia of a puppet regime established by Armenia through the gravest war crimes and crimes against humanity, including ethnic cleansing and genocide against the Azerbaijani population of the region, as “democratically elected authorities,” is a vivid example of a continuing policy of aggression and actions by Armenian officials. This assertion by the Prime Minister of Armenia also is in clear contradiction with the statement that “Armenia recognizes Azerbaijan’s territorial integrity including Karabakh.”
Armenia, as a country that supports aggression policy and separatism, while demanding the removal of the Lachin border checkpoint that hinders the illegal activities against Azerbaijan in the region, has to understand that the establishment of a checkpoint in Lachin is completely in line with international law. This measure was undertaken to prevent the malign actions by Armenia and the existence of the checkpoint is not a subject of discussion. Also, the International Court of Justice, while rejecting Armenia’s mentioned request in its Order of July 6, once again has confirmed that Azerbaijan’s measure to establish a checkpoint on the border is a sovereign and legitimate decision.
Moreover, the refusal by the Armenian side of the initiative and proposal by the Azerbaijani side to use the “Aghdam-Khankandi” road to meet the needs of the Armenian residents of Karabakh region that were positively met by the international actors, including the European Council President Charles Michel, demonstrates that allegations about “grave humanitarian situation” in the region do not reflect the reality. This also is an indication of Armenia’s intention of misuse of the current situation as political blackmail. Armenia pursues the continuation of illegal activities in the territory of Azerbaijan.
Dissemination by the Armenian Prime Minister of allegations about the “blockade,” while turning a blind eye to the activities of the International Red Cross Committee in the region, passage of dozens of Armenian residents through the checkpoint in both directions on a daily basis, and initiation by Azerbaijan about using alternative routes, including “Aghdam-Khankandi” road, is an attempt of manipulation of international public opinion.
It is absurd and hypocritical that Armenia, while being a country, grossly violating all the norms and principles of international law for 30 years, ignoring four UN Security Council Resolutions, as well as warnings by international organisations against Armenian aggression and policy of ethnic cleansing towards Azerbaijan, calls for measures against Azerbaijan at the international level.
Ending attempts by Armenian officials to intervene in the reintegration measures of Armenians living in their sovereign territories of Azerbaijan, unconditional confirmation of Azerbaijan's sovereignty and territorial integrity by Armenia both in words and deeds are the most necessary conditions to ensure peace in the region.
It is absolutely unacceptable for the Armenian leadership to condition the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan under any pretext, it is a blow to the efforts aimed at the normalization of relations between the two countries and serves to maintain tension in the region.
The Armenian side must finally understand that its efforts to obstruct the restoration of peace and stability in the region will not yield any results.
We call on the Armenian side to put an end to provocative actions and statements and to comply with its international obligations.