No:403/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ Dövlət Departamentinin Qafqaz danışıqları üzrə baş müşaviri Filip Riker ilə görüşünə dair məlumatı
14 sentyabr 2022 15:30
14 sentyabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə ABŞ Dövlət Departamentinin Qafqaz danışıqları üzrə baş müşaviri Filip Riker arasında görüş keçirilib.
Görüş zamanı tərəflər bölgədə mövcud olan gərgin vəziyyəti və normallaşma prosesinə qayıtmaq üçün mümkün addımları müzakirə ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistanın genişmiqyaslı təxribatları nəticəsində sərhədboyu ərazilərdə baş verən toqquşmalar, son bir neçə ay ərzində Ermənistan tərəfinin destruktiv addımları barədə ətraflı məlumat verib. 13 sentyabr tarixində əldə edilmiş atəşkəsin bir neçə saat sonra Ermənistan tərəfindən pozulduğu və mövqelərimizin intensiv atəşə tutulduğunu bildirib. Nazir Azərbaycanın bölgədə post-münaqişə dövründə yenidənqurma işləri həyata keçirildiyi və sülh təşəbbüsləri ilə çıxış etdiyini, bununla da vəziyyətin gərginləşməsində maraqlı olmadığını vurğulayıb. Nazir Ermənistanın əldə edilmiş razılıqlar çərçivəsində öhdəliklərini yerinə yetirməsinin, erməni silahlı birləşmələrinin Azərbaycan ərazisindən tam çıxarılmasının və təxribatlara son verməsinin vacib olduğunu qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb.
İki ölkə sərhədində yaşanan gərginlikdən narahatlıq ifadə edən Filip Riker vəziyyətin sabitləşməsinin vacibliyini vurğulayıb. O bütün fikir ayrılıqlarının siyasi və diplomatik yolla həllinin tərəfdarı olduqlarını və ABŞ tərəfinin normallaşma prosesinə bütün vasitələrlə dəstək verməyə hazır olduğunu bildirib.
Görüş zamanı, həmçinin normallaşma prosesinin müxtəlif aspektləri, bu istiqamətdə zəruri addımlar və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:403/22, Information from the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the US State Department's Senior Adviser on Caucasus Negotiations Philip Reeker
14 September 2022 15:30
On September 14, 2022, a meeting was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the US State Department's Chief Adviser on Caucasus Negotiations Philip Reeker.
During the meeting, the parties discussed the tense situation in the region and possible options to return to the normalization process.
Minister Jeyhun Bayramov gave detailed information about the clashes that took place in the border areas as a result of the large-scale provocations of Armenia and the destructive steps taken by the Armenian side in the last few months. He noted that the ceasefire reached on September 13 was violated by Armenia a few hours later and that our positions came under intense fire. Minister emphasized that Azerbaijan is carrying out reconstruction works in the region in the post-conflict period and has come up with peace initiatives and thus is not interested in aggravating the situation. Minister brought to the attention of the other side that it is important for Armenia to fulfill its obligations within the framework of the reached agreements, to completely withdraw Armenian armed forces from the territory of Azerbaijan and to stop provocations.
Expressing concern over the tension on the border between the two countries, Philip Reeker stressed the importance of stabilizing the situation. He said that they are in favor of resolving all disagreements through political and diplomatic means and that the US is ready to support the normalization process by all means.
During the meeting, various aspects of the normalization process, necessary steps in this direction and other issues of mutual interest were exchanged.