No:400/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Litva Respublikasının xarici işlər naziri Qabrielius Landsberqisin Avropa Şurası Parlament Assambleyasında Azərbaycan əleyhinə səsləndirdiyi fikirlərə dair şərhi
03 oktyabr 2024 16:40
Litva Respublikasının xarici işlər naziri Qabrielius Landsberqisin Avropa Şurası Parlament Assambleyasının (AŞPA) 2 oktyabr tarixli iclası zamanı Azərbaycana qarşı səsləndirdiyi fikirlər tamamilə əsassız və qəbuledilməzdir.
Azərbaycanla Avropa Şurası arasında əməkdaşlığın dalana dirəndiyini qeyd edən, Avropa Şurası Parlament Assambleyası ilə dialoqa, açıq məsələləri həll etməyə çağıran Litva xarici işlər nazirinə xatırlatmaq istərdik ki, dialoqu dayandıran və bundan imtina edən Azərbaycan deyil, məhz AŞPA-da Azərbaycan nümayəndə heyətinin səlahiyyətlərinin dayandırılması barədə ədalətsiz və hüquqi cəhətdən suallar doğuran təşəbbüsü dəstəkləyən 76 nəfər parlament üzvləri olub. Avropa Şurası nizamnaməsinin pozulması, AŞPA tərəfindən səlahiyyətlərin aşılması nəticəsində baş vermiş məlum addımdan sonra da Azərbaycan tərəfi müxtəlif kanallarla dialoqa açıqlığını, vəziyyətin həllində səmimi şəkildə maraqlı olduğunu nümayiş etdirib. Görünən odur ki, Avropa Şurası Nazirlər Komitəsində sədr olan Litva tərəfi Azərbaycanın AŞPA-da hüquqlarının əlindən alınmasından qətiyyən narahat deyil.
AŞPA daxilində Azərbaycana qarşı son illər, xüsusilə də ərazilərimizin Ermənistan işğalından azad edilməsindən sonra qərəzli yanaşmalar, ölkəmizin beynəlxalq hüquqa və ədalətə söykənən mövqeyinə kölgə salınmağa yönəlmiş cəhddir. AŞPA-da təmsilçilik Azərbaycanın haqqıdır və bu haqqın qeyd-şərt olmadan təmin edilməsi zəruridir.
Azərbaycan nümayəndə heyətinin səlahiyyətləri barədə məsələyə səs verdiklərinə görə Avropa Şurası Parlament Assambleyası deputatlarının Azərbaycana girişinə qoyulan qadağa ilə bağlı fikirlərə gəldikdə qeyd edək ki, bu qərar Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi əsasında suveren hüququmuz çərçivəsində atılıb və bu tədbir bir çox ölkələrin, o cümlədən Avropa Şurası üzv dövlətlərinin mövcud təcrübəsinə uyğundur. Azərbaycan nümayəndələrini AŞPA-da görmək istəməyən parlament üzvlərini Azərbaycanda görmək kimi bir niyyətimiz və öhdəliyimiz yoxdur.
Nazir Landsberqisin AŞPA-nın tribunasından istifadə edərək Azərbaycanda insan hüquqları ilə bağlı səsləndirdiyi əsassız fikirləri də qətiyyətlə qınayırıq. Azərbaycanda milli qanunvericiliyə və Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasına uyğun olaraq bütün əsas hüquq və azadlıqlara tam hörmət edilir. Əsaslı sübutlar əsasında başlanmış və qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq aparılan təhqiqatları “ifadə azadlığını məhdudlaşdıran sanksiyalar” kimi qələmə vermək tamamilə yanlışdır.
Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindən könüllü şəkildə Ermənistana köçmüş ermənilərin hüquqlarının Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyası çərçivəsində qorunduğuna, onların geri qayıdış hüquqlarına hörmət edilməsinin vacib olduğuna istinad edən Litva naziri nədənsə Ermənistan ərazisindən qovulmuş 300 mindən çox azərbaycanlının hüquqları barədə danışmır.
Bu kimi qərəzli mövqedən çıxış etmək əvəzinə, Litva nazirinin öz fəaliyyətinə diqqət yetirməsi, həmçinin Azərbaycanla dialoq və əməkdaşlığın bərpası üçün zəruri addımlar atmağa AŞPA-ya çağırış etməsi daha yaxşı olardı.

No:400/24, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, on anti-Azerbaijani views expressed by Gabrielius Landsbergis, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Lithuania, at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe
03 October 2024 16:40
The anti-Azerbaijani views expressed by Gabrielius Landsbergis, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Lithuania, during the session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) on 2 October, are completely groundless and unacceptable.
We would like to remind the Minister of Foreign Affairs of Lithuania, who refers to the stalemate in cooperation between Azerbaijan and the Council of Europe and calls for a dialogue to resolve open issues with the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, that it was not Azerbaijan who halted the dialogue and refused to do so, but rather 76 members of Parliament who supported unjust and legally questionable initiative to suspend the mandate of the Azerbaijani delegation to PACE. Even following the mentioned step that occurred as a result of the violation of the Council of Europe Charter and the abuse of powers by PACE, the Azerbaijani side has demonstrated its openness to dialogue through various channels and its sincere interest in resolving the situation. It seems that the Lithuanian side, which holds the Chairmanship of the Committee of Ministers of the Council of Europe, altogether is not worried about the deprivation of Azerbaijan’s rights at PACE.
Detrimental attitudes towards Azerbaijan within the PACE in recent years, especially after the liberation of our territories from Armenian occupation, are an attempt aimed at overshadowing the position of our country based on international law and justice. Representation in PACE is Azerbaijan’s right, and it is necessary to ensure this right without any precondition.
As for the opinions regarding the ban on the entry of the members of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe to Azerbaijan for voting on the issue of the mandate of the Azerbaijani delegation, we would like to note that this decision was made within the framework of our sovereign right based on the legislation of the Republic of Azerbaijan, and this measure is in line with the existing practices of many countries, including the member states of the Council of Europe. We have neither intention nor obligation to see in Azerbaijan the members of the Parliament, who do not want to see Azerbaijani representatives in PACE.
We strongly condemn Minister Landsbergis’ baseless allegations on human rights in Azerbaijan using the rostrum of PACE. All the fundamental rights and freedoms are fully respected in Azerbaijan in line with the national legislation and the European Convention on Human Rights. It is absolutely wrong to portray the ongoing investigations initiated on the basis of sound evidence and conducted in accordance with the requirements of the law as “sanctions to limit freedom of expression.”
Somehow the Lithuanian Minister does not talk about the rights of more than 300,000 Azerbaijanis who were expelled from the territory of Armenia, while referring to the importance of respect for the rights of return of Armenians who voluntarily moved to Armenia from the Garabagh region of Azerbaijan, and that their rights are protected within the framework of the European Convention on Human Rights.
Instead of taking such a biased position, it would be better for the Lithuanian Minister to focus on his own activities, and call on PACE to take necessary steps to restore dialogue and cooperation with Azerbaijan.