No:392/23, Nazir Ceyhun Bayramovun Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin (BQXK) Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin rəhbəri Draqana Koyiç ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
14 iyul 2023 09:15
14 iyul 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin (BQXK) Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin rəhbəri Draqana Koyiç arasında görüş keçirilib.
Görüş zamanı, Azərbaycanla BQXK arasında əməkdaşlıq məsələləri, Laçın sərhəd buraxılış məntəqəsində yaranmış son vəziyyət, habelə BQXK-nin Azərbaycanın Xankəndi şəhərində fəaliyyəti məsələləri müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov Laçın sərhəd buraxılış məntəqəsinin fəaliyyəti ilə bağlı yaranmış son vəziyyətlə əlaqədar bildirib ki, 15 iyun tarixində məntəqənin atəşə tutulması ilə yanaşı, erməni əsilli sürücülərin Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinə məxsus nəqliyyat vasitələrində qaçaqmalçılıq məhsullarını Azərbaycana gətirmək səyləri Ermənistan tərəfinin Azərbaycanın suverenliyinə müdaxilə edən cəhdlərdən və qeyri-qanuni fəaliyyətlərdən əl çəkmək niyyətinin olmadığını göstərir.
BQXK-nin 11 iyul tarixli açıqlamasında bəyan edilməmiş məhsulların keçirilməsi fəaliyyətlərini dəstəkləmədiyini diqqətə çatdırmasının və belə yükləri daşıyan nəqliyyat vasitələrinin sürücülərinin xidməti müqavilələrinə xitam verilməsinin qeydə alındığı və təqdirəlayiq olduğu bildirilib. Gələcəkdə bu kimi halların qarşısının alınmasının zəruri olduğu vurğulanıb.
Aparılmış müzakirələr zamanı, zəruri qaydalara riayət etməklə, BQXK vasitəsilə erməni sakinlərin tibbi məqsədlər üçün sərhəd məntəqəsindən keçidinin davam etməsinin mümkünlüyü Nazir Ceyhun Bayramov tərəfindən bildirilib.
Erməni sakinlərin tədarük ehtiyaclarına gəldikdə, Azərbaycan tərəfinin Ağdam-Xankəndi yolundan istifadə etməklə yardım göstərmək imkanının mövcud olduğu bir daha xatırlanıb.
Görüş zamanı, həmçinin digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:392/23, Press release on the meeting of Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, with Dragana Kojic, Head of the International Committee of the Red Cross (ICRC) Delegation in Azerbaijan
14 July 2023 09:15
On July 14, 2023, a meeting took place between Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, and Dragana Kojic, Head of the International Committee of the Red Cross (ICRC) Delegation in Azerbaijan.
The issues of cooperation between Azerbaijan and the ICRC, the latest situation on the Lachin border checkpoint, as well as the work of the ICRC in Khankendi, Azerbaijan, were discussed during the meeting.
Regarding the latest situation on the operation of the Lachin border checkpoint, Minister Jeyhun Bayramov said that, in addition to the firing at the checkpoint on June 15, the efforts of Armenian-origin drivers to bring smuggled products to Azerbaijan in the vehicles belonging to the International Committee of the Red Cross are part of Armenian side’s attempts to interfere with the sovereignty of Azerbaijan, and indicates no intention to abandon illegal activities.
It was noted and commended that the ICRC in its statement of July 11 informed that they do not support the activities of transporting undeclared products and that the service contracts of the drivers of vehicles carrying such cargoes are terminated. It was emphasized that it is necessary to prevent such cases in the future.
During the discussions, Minister Jeyhun Bayramov stated the possibility of continuing the passage of Armenian residents through the border checkpoint for medical purposes with the support of the ICRC, following the necessary rules.
Regarding supply needs of the Armenian residents, the possibility to provide assistance by Azerbaijani side using the Aghdam-Khankendi road was reminded.