No:387/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Bosniya və Herseqovinanın xarici işlər naziri Elmedin Konakoviç ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
27 sentyabr 2024 23:46
27 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyası çərçivəsində Bosniya və Herseqovinanın xarici işlər naziri Elmedin Konakoviç ilə görüşüb.
Görüş zamanı, Azərbaycan ilə Bosniya və Herseqovina arasında ikitərəfli, habelə çoxtərəfli strateji tərəfdaşlıqdan, ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyindən irəli gələn məsələlər müzakirə olunub.
İki ölkə arasında mövcud tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafı istiqamətində siyasi, iqtisadi, enerji, alternativ enerji, elm, təhsil, mədəniyyət, gənclər, idman və s. aspektlər üzrə geniş əməkdaşlıq potensialının mövcud olduğu vurğulanıb.
Bununla yanaşı, turizm, kənd təsərrüfatı, sənaye, yüksək texnologiyalar, qarşılıqlı sərmayə qoyuluşları, nəqliyyat sahələrində mövcud olan əməkdaşlığın inkişaf perspektivlərindən istifadənin vacibliyi qeyd olunub.
Nazir bu il ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi COP29-un yeni tərəfdaşlıq sahələri üçün əlverişli imkanlar yaratdığını və bu çərçivədə Azərbaycanın Bosniya və Herseqovina ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu qeyd edib.
Qarşı tərəf, həmçinin postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, mina təhdidi ilə mübarizə sahəsində görülən işlər, habelə Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma və sülh gündəliyinin hazırkı vəziyyəti barədə ətraflı məlumatlandırılıb.
Eyni zamanda, görüşdə yeni əməkdaşlıq istiqamətləri və qarşılıqlı maraq kəsb edən digər mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:387/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Elmedin Konaković, Minister of Foreign Affairs of Bosnia and Herzegovina
27 September 2024 23:46
On 27 September 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Elmedin Konaković, Minister of Foreign Affairs of Bosnia and Herzegovina, within the framework of the 79th session of the United Nations General Assembly.
During the meeting, bilateral, as well as multilateral strategic partnership between Azerbaijan and Bosnia and Herzegovina, and issues arising from our country’s Presidency of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), were discussed.
It was emphasized that there is broad cooperation potential in political, economic, energy, alternative energy, science, education, culture, youth, sports and other aspects in the direction of developing the existing partnership relations between the two countries.
Along with this, the importance of using the development prospects of existing cooperation in the fields of tourism, agriculture, industry, high technologies, mutual investments and transport was noted.
The Minister noted that COP29, hosted by our country this year, creates favorable opportunities for new areas of partnership, and that Azerbaijan is interested in cooperation with Bosnia and Herzegovina within this framework.
The other side was also informed in detail about the current situation and realities in the region in the post-conflict period, the large-scale restoration and construction works carried out in the liberated territories, the works conducted in the field of combating the mine threat, as well as the current situation of the normalization and peace agenda between Azerbaijan and Armenia.
At the same time, at the meeting, an exchange of views was conducted on new areas of cooperation and other topics of mutual interest.