No:386/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Qazaxıstan Respublikasının xarici işlər naziri Yermek Koşerbayev ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
07 oktyabr 2025 00:28
6 oktyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Qəbələ şəhərində keçirilən Türk Dövlətləri Təşkilatının Xarici İşlər Nazirləri Şurasının iclası çərçivəsində Qazaxıstan Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Yermek Koşerbayev ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov Qazaxıstanın xarici işlər naziri vəzifəsinə təyin olunması münasibətilə Yermek Koşerbayevi bir daha təbrik edib, ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Görüş zamanı Azərbaycan-Qazaxıstan strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin səviyyəsindən məmnunluq ifadə olunub, ölkələrimiz arasında baş tutan ali və yüksək səviyyəli təmasların əməkdaşlığımızın inkişafındakı müstəsna rolu vurğulanıb.
Azərbaycan və Qazaxıstan arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin müxtəlif aspektləri, eləcə də regionda cari vəziyyət ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Siyasi, iqtisadi, ticarət, nəqliyyat, kommunikasiyalar, humanitar və sair istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Azərbaycan və Qazaxıstanın üzv olduqları bir sıra regional və beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə də Türk Dövlətləri Təşkilatı, Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirə (AQEM) çərçivəsində əməkdaşlığımızın daha da möhkəmləndirilməsinin əhəmiyyətli olduğu bildirilib.
Azərbaycan-Ermənistan liderlərinin Vaşinqton görüşü zamanı əldə edilmiş tarixi razılaşmaların bölgədə sülh və sabitliyin təmin olunması üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanıb.

No:386/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan Yermek Kosherbayev
07 October 2025 00:28
On 6 October 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan Yermek Kosherbayev within the framework of the meeting of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Turkic States held in the city of Gabala.
Minister Jeyhun Bayramov once again congratulated Yermek Kosherbayev on his appointment as the Minister of Foreign Affairs of Kazakhstan and wished him success in his activities.
During the meeting, satisfaction was expressed with the level of Azerbaijan-Kazakhstan strategic partnership relations, and the exceptional role of high-level and top-level contacts between our countries in the development of our cooperation was emphasized.
An exchange of views was held on various aspects of strategic partnership relations between Azerbaijan and Kazakhstan, as well as on the current situation in the region.
Prospects for cooperation in political, economic, trade, transport, communications, humanitarian and other areas were discussed.
It was noted that it is important to further strengthen cooperation within a number of regional and international organizations of which Azerbaijan and Kazakhstan are members, especially within the framework of the Organization of Turkic States and the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (CICA).
It was emphasized that the historic agreements reached during the Washington meeting of the Azerbaijan-Armenia leaders are of great importance for ensuring peace and stability in the region.