No:385/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Somali Federal Respublikasının ticarət və sənaye naziri ilə görüşünə dair məlumatı
12 oktyabr 2021 22:19
12 Oktyabr 2021-ci il tarixində, Belqradda keçirilən Qoşulmama Hərəkatının 60 illik yubileyi ilə bağlı yüksək səviyyəli görüş çərçivəsində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Somali Federal Respublikasının ticarət və sənaye naziri Xalif Abdi Omar ilə görüşüb.
Nazirlər, ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin müxtəlif məsələləri, o cümlədən siyasi dialoqun uğurla davam etdirilməsi, habelə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparıblar.
Somali naziri Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına uğurlu sədrliyi və ölkə rəhbəri tərəfindən QH sədri qismində pandemiyaya qarşı mübarizədə irəli sürülmüş qlobal əhəmiyyətli təşəbbüslərin təqdirəlayiq olduğunu qeyd edib. Bu xüsusda, ölkəmizin pandemiya ilə mübarizə sahəsində Qoşulmama Hərəkatı ölkələri də daxil olmaqla, 30-dan çox ölkəyə humanitar və maliyyə yardımı edildiyi və bunun yarısının Qoşulmama Hərəkatının üzv dövlətləri üçün nəzərdə tutulduğu qeyd edilib.
Görüşdə qarşı tərəf, o cümlədən Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən COVİD-19 pandemiyası ilə mübarizəyə həsr olunan Baş Assambleyanın xüsusi sessiyasının əhəmiyyətini vurğulayıb.

No:385/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Commerce and Industry of the Federal Republic of Somalia
On October 12, 2021, within the framework of a high-level meeting dedicated to the 60th anniversary of the Non-Aligned Movement in Belgrade, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Commerce and Industry of the Federal Republic of Somalia Khalif Abdi Omar.
The Ministers exchanged views on various issues on the bilateral cooperation agenda, including the successful continuation of political dialogue, as well as cooperation within international organizations.
The Somali Minister praised Azerbaijan's successful chairmanship of the Non-Aligned Movement and the initiatives of global importance put forward by the President of Azerbaijan as the chairman of the Non-Aligned Movement in the fight against the pandemic. In this regard, it was noted that our country has provided humanitarian and financial assistance to more than 30 countries, including the Non-Aligned Movement, in the fight against the pandemic, and half of it is intended for the member states of the Non-Aligned Movement.
At the meeting, the opposite side stressed the importance of the special session of the General Assembly dedicated to the fight against the COVID-19 pandemic, initiated by the President of the Republic of Azerbaijan.