No:383/25, Nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ Dövlət Departamentinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə Bürosunun baş müşaviri Vayat Tolki və Səfirliyin müvəqqəti işlər vəkili Emi Karlon ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
30 sentyabr 2025 16:10
30 sentyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ABŞ Dövlət Departamentinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə Bürosunun baş müşaviri Vayat Tolki və Səfirliyin müvəqqəti işlər vəkili Emi Karlonu qəbul edib.
Görüş zamanı Azərbaycan-ABŞ münasibətləri, Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyasının hazırlanması məqsədilə Strateji İşçi Qrupunun yaradılması haqqında Anlaşma Memorandumundan irəli gələn məsələlər, Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi və bu çərçivədə Vaşinqton razılaşmalarının icrası, habelə qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
İki ölkə rəsmiləri və nümayəndələri tərəfindən həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlərin münasibətlərin inkişafında əhəmiyyətli yer tutduğu qeyd edilib.

No:383/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Senior Advisor of the Bureau of European and Eurasian Affairs of the United States Department of State Wyatt Tolke and the Chargé d’Affaires ad interim of the Embassy Amy Carlon
30 September 2025 16:10
On 30 September 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received the Senior Advisor of the Bureau of European and Eurasian Affairs of the United States Department of State Wyatt Tolke and the Chargé d’Affaires ad interim of the Embassy Amy Carlon.
During the meeting, Azerbaijan-United States relations, issues arising from the Memorandum of Understanding on the establishment of the Strategic Working Group for the preparation of the Strategic Partnership Charter, the Azerbaijan-Armenia normalization process and the implementation of the Washington agreements within this framework, as well as regional and international security issues of mutual interest were discussed.
It was noted that mutual visits carried out by officials and representatives of the two countries occupy an important place in the development of relations.