No:382/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Fransa səfiri Zakari Qross ilə görüşünə dair məlumatı
05 sentyabr 2022 19:40
5 sentyabr 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Fransa Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Zakari Qrossu ölkəmizdəki diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib.
Fransa səfirinin Azərbaycan üçün çox tarixi bir dövrdə fəaliyyət göstərdiyinə istinad edən nazir Ceyhun Bayramov, səfir Zakari Qrossun ikitərəfli əlaqələrin inkişafı istiqamətində səylərini, onun peşəkar yanaşma nümayiş etdirdiyini qeyd edib. İki ölkə arasında siyasi dialoqun davamlılığı, xüsusilə də dövlət liderləri arasında mövcud olan sıx təmasların münasibətlərin inkişafına, o cümlədən hər hansı məsələlərin müsbət şəkildə həllinə ciddi töhfə verdiyi vurğulanıb. Nazir, xüsusilə humanitar, təhsil sahələrində əməkdaşlığın inkişafının davam etdiyini vurğulayıb.
Səfir Zakari Qross Azərbaycanda fəaliyyətini məmnunluqla qeyd edib. Səfir, iki ölkə arasında iqtisadi, nəqliyyat-bağlantı, humanitar və digər sahələrdə əməkdaşlığın əhəmiyyətini səsləndirib və ikitərəfli gündəliyin bir çox sahələr üzrə irəli aparılması imkanlarının mövcud olduğunu qeyd edib.
Nazir, minaların təmizlənməsi sahəsində Fransa tərəfinin dəstəyini məmnunluqla qeyd edib. Azad edilən ərazilərin yenidən qurulması və keçmiş məcburi köçkünlərin öz evlərinə geri dönüşünün tezləşdirilməsi baxımından ərazilərin minalardan təmizlənməsinin zəruri olduğunu diqqətə çatdırıb.
Görüş zamanı tərəflər, ikitərəfli gündəlikdə duran məsələlər, regional sülh quruculuğu səyləri və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələləri müzakirə ediblər.

No:382/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs on the meeting between Foreign Minister Jeyhun Bayramov and Ambassador of the Republic of France Zacharie Gross
On September 5, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to the Republic of Azerbaijan Zacharie Gross on the occasion of the end of his diplomatic tenure in our country.
Minister Jeyhun Bayramov pointed out the efforts of Ambassador Zacharie Gross towards the development of bilateral relations and his professional approach, noting that the French ambassador’s mission fell on a very historic period for Azerbaijan.
The minister emphasized that the further political dialogue between the two countries, especially the close contact between the state leaders, contributed greatly to the development of relations, including the positive resolution of any issues. He underlined that the collaboration, particularly in humanitarian and educational spheres is continuing to grow.
Ambassador Zacharie Gross expressed satisfaction with his activities in Azerbaijan. The ambassador stressed the importance of cooperation between the two countries in economic, transport-connection, humanitarian and other fields and noted that there are opportunities to advance the bilateral agenda in many fields.
Minister Jeyhun Bayramov expressed his appreciation for the support of the French side in the field of demining. He pointed out that it is necessary to clear the territories from mines in terms of acceleration the reconstruction of the liberated territories and the return of the former internally displaced persons to their homes.
During the meeting, the parties discussed issues on the bilateral agenda, regional peace-building efforts and other issues of mutual interest.