No:375/25, “Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Təhsil Qrantı” proqramı çərçivəsində 2025-2026-cı tədris ili üzrə namizədlərin seçimi barədə XİN və ETN-nin birgə məlumatı
22 sentyabr 2025 10:55
Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 8 iyul 2023-cü il tarixli Sərəncamına uyğun olaraq Xarici İşlər Nazirliyi və Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən birgə icra edilən “Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Təhsil Qrantı” proqramının 2025-2026-cı tədris ili üzrə namizədlərin seçimi prosesi başa çatıb. Proqrama müraciət etmiş 64 ölkədən yüzlərlə namizəd sırasından 51 ölkə üzrə 100 nəfər təhsil qrantına layiq görülüb.
Seçilmiş namizədlər əsasən ADA Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti, Bakı Ali Neft Məktəbi, Bakı Mühəndislik Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universiteti, Milli Aviasiya Akademiyası və Xəzər Universiteti olmaqla Azərbaycanın 9 ali təhsil müəssisəsində müxtəlif təhsil səviyyələrində təhsil alacaqlar.
Qeyd edək ki, bu proqrama əsasən, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələr, İnkişaf etməkdə olan Kiçik Ada Dövlətləri qrupuna daxil olan ölkələr və xalqımızla etnik, tarixi və mədəni bağlara malik xalqların və milli azlıqların yaşadığı ölkələrin vətəndaşlarının 5 il ərzində Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrində müxtəlif təhsil səviyyələri üzrə təhsil almaları nəzərdə tutulub.
Sözügedən proqramın şərtlərinə əsasən, illik əsasda 100, ümumilikdə 500 nəfər xarici ölkə vətəndaşları üçün təhsil qrantının ayrılması nəzərdə tutulur.

No:375/25, Joint information of the Ministry of Foreign Affairs and the Ministry of Science and Education on the selection of candidates for the 2025–2026 academic year within the framework of the “Heydar Aliyev International Education Grant” program
22 September 2025 10:55
In accordance with the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated 8 July 2023, the selection process of candidates for the 2025–2026 academic year within the framework of the “Heydar Aliyev International Education Grant” program jointly implemented by the Ministry of Foreign Affairs and the Ministry of Science and Education has been completed. From among hundreds of candidates from 64 countries who applied to the program, 100 persons from 51 countries have been awarded an education grant.
The selected candidates will mainly study at various levels of education in 9 higher education institutions of Azerbaijan, namely ADA University, Azerbaijan State Oil and Industry University, Azerbaijan State University of Economics, Baku State University, Baku Higher Oil School, Baku Engineering University, Nakhchivan State University, National Aviation Academy and Khazar University.
It should be noted that under this program, it is envisaged that citizens of countries that are members of the Organisation of Islamic Cooperation and the Non-Aligned Movement, countries included in the group of Small Island Developing States, and countries where peoples and national minorities with ethnic, historical and cultural ties with our people live, will study at various levels of education in higher education institutions of the Republic of Azerbaijan for a period of 5 years.
According to the terms of the mentioned program, it is envisaged to allocate education grants on an annual basis for 100 persons, and in total for 500 foreign citizens.