No:372/25, 14 fələstinli tələbənin ölkəmizdə təhsil almaq üçün Qəzza bölgəsindən təxliyəsinə dair mətbuat məlumatı
19 sentyabr 2025 15:20
Azərbaycan Respublikası “Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Təhsil Qrantı” proqramı çərçivəsində ölkəmizdə ali təhsil almaq hüququ qazanmış 14 fələstinli tələbəni Qəzza bölgəsindən təxliyə edib.
Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilmiş təxliyə prosesi 17 sentyabr tarixində başlayıb və artıq həmin tələbələrdən 10 nəfəri bu gün səhər Heydər Əliyev adına beynəlxalq hava limanında qarşılanıb. Digər 4 nəfərin isə yaxın saatlarda qarşılanması nəzərdə tutulur.
Tələbələrin Qəzzadan çıxarılaraq ölkəmizə gətirilməsi AR-in İsrail və İordaniyadakı səfirliklərinin birbaşa iştirakı, eləcə də Fələstindəki təmsilçilik ofisimizin dəstəyi ilə İsrail və İordaniyanın müvafiq dövlət qurumları ilə bir müddət davam edən təmaslar və əldə olunmuş razılaşmalar nəticəsində baş tutub.
Ölkəmizə gələn tələbələr Elm və Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə müvafiq ali təhsil qurumlarının nümayəndələri tərəfindən qarşılanaraq yataqxanalara yerləşdiriliblər.
Qeyd edək ki, Fələstin Dövləti tərəfindən təqdim olunmuş namizədliklər əsasında həmin tələbələrdən 8 nəfəri ötən il, 6 nəfəri isə cari ildə “Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Təhsil Qrantı” proqramına qəbul olunub.
Davam edən hərbi əməliyyatlar və bölgədəki qeyri-sabit vəziyyət ötən il qəbul olunmuş tələbələrin ölkəmizə gəlişini mümkünsüz edib. Bu baxımdan, tələbələrdən daxil olmuş müraciət və Fələstin tərəfinin xahişi əsasında Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi cari ilin may ayından etibarən tələbələrin ölkəmizə gətirilməsi istiqamətində iş aparıb. Tələbələr quru yolu ilə Qəzzadan çıxarılaraq İordaniyaya gətirilib, daha sonra isə hava nəqliyyatı vasitəsilə onların İordaniyanın paytaxtı Əmman şəhərindən Bakıya uçuşları təşkil olunub.

No:372/25, Press release on the evacuation of 14 Palestinian students from the Gaza region to study in Azerbaijan
19 September 2025 15:20
Within the framework of the “Heydar Aliyev International Education Grant” program of the Republic of Azerbaijan, 14 Palestinian students who have earned the right to pursue higher education in Azerbaijan have been evacuated from the Gaza region.
The evacuation process carried out by the Ministry of Foreign Affairs began on 17 September, and 10 of these students were welcomed this morning at the Heydar Aliyev International Airport, while the reception of the remaining 4 students is expected in the coming hours.
The evacuation of the students from Gaza and their transfer to Azerbaijan was carried out with the direct participation of the embassies of the Republic of Azerbaijan in Israel and Jordan, as well as with the support of our representative office in Palestine, as a result of ongoing contacts and agreements reached with the relevant state authorities of Israel and Jordan.
The students arriving in Azerbaijan were received by representatives of the relevant higher education institutions and accommodated in dormitories with the organization of the Ministry of Science and Education.
It should be noted that based on the nominations submitted by the State of Palestine, 8 of these students were admitted to the “Heydar Aliyev International Education Grant” program last year, and 6 were admitted this year.
The ongoing military operations and the unstable situation in the region made it impossible for the students admitted last year to arrive in Azerbaijan. In this regard, based on the requests received from the students and the request of the Palestinian side, the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan has been working since May of the current year to bring the students to Azerbaijan. The students were transported by land from Gaza to Jordan, and then their flights from the city of Amman, the capital of Jordan, to Baku were organized by air transport.